VisneYaz döneminin mayhoş meyvesi vişne, reçellerden pastalara, kokteyllerden hamur işlerine, hatta yöresel olarak kebaplarda bile (Vişne kebabı) sıkça kullanılan özel bir meyve.

Görünüş olarak bütünüyle kiraza benzeyen vişne (Zaten kirazın bir türüdür), tat olarak oldukça mayhoş, ekşidir. Gülgiller familyasından yine kirazla aynı türden gelir. Uzmanlar tarafından Ön Asya kökenli olduğu belirtilen bu meyve, geniş bir coğrafyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Kiraz ile vişnenin genel olarak farkları ise şöyle: Vişne, yuvarlak taçlı ve kiraza göre daha çalımsı görünüşlüdür. Gövdesi kırmızımtırak gri benekli, donuk ya da parlak renklidir. Dalları kirazınkinden ince ve yay gibi olup sarkıktır. Yaprakları da kirazınkinden daha küçük, ayası düz, parlak yeşil renkli ve tüysüzdür. İlkbaharda erken açan çiçekleri beyaz renklidir. Bir salkımında birden fazla değişen sayıda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarında olgunlaşmaya başlayan meyveleri, kirazdan biraz basıkçadır. Olgunlaşınca, bol sulu ve siyaha yakın kırmızı renklidir.

Türkiye’de genel olarak 2 çeşidi yaygındır. Bunlardan biri Kütahya vişnesi, uzun saplı, iri boyda, ucu hafif sivrice, koyu kırmızı ince kabuklu, çok sulu, ekşi ve kırmızı etli meyveler verir. Macar vişnesi ise, kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli kalınca kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her 2 türün ağaçları da, temmuz ayından başlayarak bolca ürün verir.

Genelde vişne suyu olarak hazır meyve sularında yoğun olarak tüketilen bu mayhoş meyve, kahvaltıların tadı reçellerin (Vişne reçeli) en çok kullanılan malzemelerindendir. Bunun haricinde birçok yemek, tatlı ve içeceğe lezzet katar. Kimi vişneli tarifler ise şöyle:

 

Leave a Reply

  1. Vişneli Cheesecake

    […] Vişne suyu ve hazır labne peyniri ile hazırlayabileceğiniz leziz bir cheesecake tarifi denemek ister misiniz? […]

  2. Ramazan Şerbeti Tarifi- GurmeRehberi.com

    […] 250 gram çekirdeği çıkarılmış vişne […]