Yazın sonuna doğru, Ağustos ayında incir mevsimi başlar. Özellikle Ege bölgemizin denize yakın, sıcak ikliminde yetişen bu bereketli meyve, oldukça ilginç yetişme özelliklerine sahiptir. Kimi yörelerde “yemiş” ismiyle de anılan incir, özellikle incir reçeli ile kahvaltılarda, kek ve tatlı malzemesi olarak sevilerek tüketilir. Tazesini yazın, kurutulmuşunu yılın her zamanında severek yediğimiz bu meyveyi veren incir ağacı, dutgiller familyasındandır. Kısmen yaprak döken, kısmen hepyeşil ağaç, ağaççık ya da çalı formunda 750 kadar türü olan incirin anayurdu Önasya ile Akdeniz havzasıdır. Yurdumuzda özellikle Ege bölgesi ile diğer ılık yörelerde incir ağacı yetiştirilmektedir. 8-10 m’ye kadar boylanabilen incir ağacının odunu yumuşaktır.

Koyu yeşil renkli, derin girintili beş loplu, bir tür süt salgılayan yaprakları; yazın açan, genelde tek eşeyli yeşil renkli çiçekleri vardır. Yaz başlarından ekim sonlarına kadar değişen zamanlarda olgunlaşan etli ve küçük çekirdekli lezzetli meyvelerini geliştirmesi için tek eşeyli ağaçlarda, baba incir denilen erkek çiçek açan ağaçlarda yaşayan zarkanatlı ilek adlı bir sineğin, dişi çiçekli ağaçların üzerine bırakılması gerekir.

Bazı incir ağaçları iki eşeyli çiçek açar ve bu işleme gerek duyulmaz. İncir ağaçlarından iki çeşit meyve elde edilir. Bunlardan ilki, soluk sarı renkli sultan ya da lop inciridir. Bu incirler taze olarak yenildiği gibi kurutulmaya da elverişlidir. İkinci çeşit morumsu renkli incirlere, siyah incir ya da patlıcan inciri denilir. Bunlar taze olarak tüketilir. Taze ya da kurutulmuşunu, yenilmesinin yanı sıra incir, reçeli, pekmezi, ezmesi ve tatlıları yapılarak da tüketilir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org

Leave a Reply

  1. İskandinav Usulü Sıcak Şarap

    […] 200 gram kuru incir […]

  2. Taze İncirli Tart

    […] mevsiminin sonu ile başlayan incir hasadıyla, pazar ve manav tezgahlarında taze incirler boy göstermeye başladı. Tadı ve […]

  3. Taze İncirli Tart | Universal Magazin - Dergi - Magazin Haberleri

    […] mevsiminin sonu ile başlayan incir hasadıyla, pazar ve manav tezgahlarında taze incirler boy göstermeye başladı. Tadı ve […]