Ortadoğu mutfaklarının, özellikle Lübnan mutfağının lezzetlerinden zahter salatası, coğrafi yakınlık nedeniyle Antakya-Hatay mutfağının da başlıca mezelerindendir.

Zahter salatası , zahter otu, soğan, maydanoz, kırmızı biber, zeytinyağı ve nar ekşisinden yapılan bir salatadır. Zahterin ferahlık veren tadı ve zeytinyağının damakta kalan meyve tadı bir araya gelince daha önce hiç tatmadığınız bir lezzet ortaya çıkar.

ZahterMalzemeler:

 • 1 su bardağı kuru zahter*
 • 3 adet soğan
 • zeytinyağı
 • kırmızı pul biber
 • nar ekşisi

Hazırlanışı:
Soğanları ayıklayıp yıkayın. Küçük küçük doğrayın. Zahterle karıştırın. Üzerini örtecek kadar zeytinyağını ekleyin. Pul biber ve nar ekşisiyle karıştırın.

* Zahter bir tür kekiktir. Gaziantep, Kilis, Iskenderun, Mardin ve Mersin yöresinde soğuk havalarda çaya sıcak alternatif olarak içilen, kahvaltılarda, salatalar ve yemeklerde farklı bir tad olarak bir bitkidir. Kuruyemişçi, baharatçılarda, aktarlarda, doğal ürünler satan dükkanlarda bulunabilir.

Leave a Reply

 1. Nar

  […] döneminde ise güllaçların tadıdır. Ekşi-tatlı bir lezzete sahip olan nar, ekşisiyle salataların sosu olarak sevilerek tüketilir. Nar ekşisi bu anlamda Türk mutfağının önemli bir […]

  1. Fırat Yurtseven

   Fotoğrafınızı ilgili içerikten kaldırdık. Gurmerehberi.com’a ilginiz için çok teşekkür ederiz.