Tofu, Japonya ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde popüler bir yiyecek. Dünyanın, bitkisel protein açısından en zengin gıdası olarak bilinir. Hiç yağ içermemesi ve sıfıra yakın kalorisi ile basta ABD olmak üzere tüm dünya ülkelerinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Tofu, soya fasulyesinin ezilip, elde edilen pürenin haşlanması ve daha sonra posa ve suyun ayrılmasıyla elde edilir. Tofu, posa kısmı kullanılarak yapılır. Tofunun sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşidi bulunur. Hemen her tür yemeğe ilave edilebildiği gibi sadece tofu kullanılarak yapılan yemekler de vardır.

Leave a Reply

  1. Mihayel

   fırında en düşük sıcaklıkta 1 saat bekletebilirsin,
   yada kağıt peçeteye sarılı bir biçim de güneşte 2-3saat bekletebilirsin
   yada içi tuz dolu olan bir kaba üzeri tuz ile kaplanacak şekilde 5-6 saat bekletebilirsin
   yada yumurta sarası ile tofu kıvamını vermeden önce fasülye püresini yoğurup tofu kıvamını ve şeklini verince 3-4 saat oda sıcaklığında dinlendirerek sertlik kıvamını verebilirsin.

 1. Çin yemekleri

  […] da ünlüdür. Çin yemekleri tarifinde soya sosu ve yağı hep önceliklidir. Ayrıca “tofu“ da bir diğer soya sütü türevi katkıdır ve Çin yemeklerinde yoğun olarak […]

 2. Mihayel

  bir tofunu çok sevdim
  o beni hiç sevmiyor
  midemi ona verdim
  artık geri vermiyor…

  elim kolum bağlanmış
  çaresizim allahım
  tofuyu sen nimet diye vermişsin
  garson benden almak istiyor…

 3. Semra Türkmen

  Türkiye’ de tofu bulunur mu , nerelerde satılıyor ?
  Hangi formları mevcuttur ? Birim fiyatı nedir ?

  Ben A grubu , insülin direnci olan , kolesterol ve karaciğer enzimleri yükselmiş bir hanımım, bu şartlar için tofunun hayati değeri olduğunu öğrendim , ama nereden , nasıl temin edileceğini bilmiyorum..

  Ayrıca güvenilirliği konusunda da endişem var; zira soya, genetiği ile oynanmış (GDO’ lu ) ürünlerin başında geliyor..Uzmanlar habire soyalı besin maddelerinden , soya yağından uzak durun diyorlar..Güvenilir, genetiği ile oynanmamış soyadan , tofudan nasıl emin olabileceğiz ?

  Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim..

 4. Gyoza (Japon mantısı) - GurmeRehberi.com

  […] 100 gram tofu […]

 5. Sukiyaki (Japon mutfağı)

  […] yemeği olan sukiyaki özel bir pişirme yöntemiyle hazırlanan bir yemektir. Özel sosu yanında tofu (soya ile yapılan bir Japon yiyeceği) ve Japon içkisi sake ile […]