Okulda ya da işten yorgun argın bir şekilde kendinizi eve attınız. Sabah erken kalktığınız için yorgunsunuz, trafiğe kaldığınız için ekstra gerginsiniz.

Tam olarak da günümüz sorunlarını yaşıyor, vücudunuzda yaşatıyorsunuz. Sinir ve stresin bir araya geldiği, özellikle metropol şehirlerde kendinize vakit ayıramaz hale dahi geldiyseniz sizin için oldukça güzel bir önerimiz var.

Şimdi kıyafetlerinizi değiştirin ve hemen mutfağa koşun. Çay demleyeceğiz. Eğer evde yoksa hiç sorun değil, yarın eve dönüşte aktara uğrayıverirsiniz canım. Ne olacak?

İnsanda sinirin de stresin de “s”sini bırakmayacak, sizi gevşetip enfes bir uykuya daldıracak, yorgunlukları üzerinizden atıp sizi mutlu edecek doğal bitki çayları hangileridir, sırasıyla açıklıyoruz.

stres-caylari

Yeşil çay: Bahsi geçecek tüm çayların doğal bitki çayı olduğunu ve sallama çaylar olmadığını tekrar hatırlatalım. Yeşil çay hem güçlü bir antioksidan hem de enerji veren çok önemli bir çaydır.

Yeşil çay nasıl hazırlanır: 1 bardak suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra yaklaşık 2 dakika bekletin. Bir çay kaşığı yeşil çayı süzgecin içine yerleştirin ve süzgeci bardağın içine koyun. Beklettiğiniz suyu üzerine dökün. 2 dakika sonra süzgeci çıkarıp afiyetle için.

Papatya çayı: Stres ve kaygı gibi sorunları ortadan kaldıran papatya çayı, aynı zamanda sırt ve bel ağrılarının giderilmesi konusunda da yardımcı olur. Yorgunluğunuzu daha kolay bir şekilde üzerinizden atmanıza yardımcı olarak sizi güçlü kılar.

bitki-cayi-nasil-hazirlanir

Papatya çayı nasıl hazırlanır: 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynamış su ekleyin ve 3-5 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından dilerseniz süzerek servis edebilirsiniz.

Siyah çay: Gün içinde sıklıkla içtiğimiz ve bize enerji veren en önemli çay ise siyah çay. İçerdiği tein sayesinde vücudumuzu uyararak enerji konusunda destekliyor. Uykusu gelenlerin uykusunu açıyor. Ancak gün içinde çok fazla siyah çay içmek kalpte ritim sorunlarına neden olabiliyor.

Siyah çay nasıl demlenir?” yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Nane limon çayı: Enerji verme konusunda etkili bir diğer çay ise nane limon çayı. Özellikle içerdiği C vitamini ile vücut direncinizi artırıp sizi daha da enerjik hale getirecektir.

Leave a Reply