Serin ve yağmurlu bir pazar sabahı. Yorucu geçen bir cumartesi gecesinden sonra, sadece bir kaç saatlik uyku ile güne başlamanın vermiş olduğu mahmurluk.Ancak bunların hiç biri Kireçburnu-Sarıyer gezimizi engellemeye yeterli bahaneler değil. Karnımız acıkmış, birkaç gündür projelendirmeye çalıştığımız börek sevdamızı hayata geçirmeye dakikalar kalmış.

Saat 11:30. Erdem kardeşimi evinden alıyorum ve son sürat rotamızı Kireçburnu olarak belirliyoruz. Durağımızın ismi “Tarihi Kireçburnu Fırını”.

İddia ediyorum Şehr-i İstanbul’un en lezzetli börekleri bu adreste. Tartışılması,üzerine yorum yapılması bile anlamsız bir başlık.

Müthiş Boğaz manzarası eşliğinde, İstanbul’un en leziz böreklerini yemek için sabırsızlanıyoruz. Önce içeride büyük bir ustalıkla börekleri kesen ustaya, sonrada birbirimize bakıyoruz ve “Hepsinden söyleyelim hadi” diyoruz.

Ancak en merak ettiğimiz kuş üzümlü kıymalı kol böreği. İlk olarak birer porsiyon söylüyoruz, tabi ki demleme çaylarımız ile beraber. Çok sabırlı olduğumuz söylenemez. Sanki zaman geçmiyor, geçmedikçe asabiyet katsayımız artıyor. Beş dakika sonra börekler yola çıkıyor ve garsonun yavaş adımları ile beraber bize doğru yaklaşıyor. Börekler gelir gelmez birer dilimi götürüyoruz. İkimizin de suratında benzer bir ifade. Konuşmak istemiyoruz, ağzımızda çıtırdayan böreğin lezzeti hep damağımızda kalsın istiyoruz.

Börek o kadar lezzetli ve hafif ki porsiyonun bittiğinin farkında bile değiliz. Hemen yenisini söylemek için birbirimizden onay alıyoruz. Yarım porsiyon ıspanaklı, yarım porsiyon da peynirli söylüyoruz. Bu sırada mekan kalabalıklaşıyor, kasadaki sıra kapının girişine doğru uzuyor. Müessesenin yetmiş yıllık geçmişinin hangi anılarla dolu olduğunu bu kalabalık gösteriyor sanki.

On beş dakika geçiyor, biz hala böreklerin yolunu gözlüyoruz, garsonu taciz ediyoruz. Garsonun bize “Ispanaklı birazdan fırından çıkıyor” demesiyle gözlerimiz parıldıyor ve içimizi bir sevinç kaplıyor. Derken börekler geliyor. Hiç zaman kaybetmeden porsiyonu silip süpürüyoruz. Son lokmalarımızı yerken genç garson yanımıza geliyor ve “Fıstıklı ve çikolatalı böreklerimizi demek ister misiniz?” diye soruyor. Gelen börekler, fırının yeni lezzetlerinden.Tabii ki denemeden geçmiyoruz. Çikolatalı olanın içindeki bitter çikolata o kadar ayarında konulmuş ki biri bitmeden diğerine geçesi geliyor insanın. Fıstıklı olan ise bir Gaziantep lezzeti olan katmer ayarında.

Kuş Üzümlü Kıymalı Börek

Mekandaki tüm ürünlerin lezzetinin yansıması müşterilerin bakışlarında, gülümsemelerinde adeta. Garsonlar güler yüzlü ve ilgili. Mekandaki ürünlerin garsonlar tarafından tadımlık olarak servis edilmesi ince bir davranış. Fiyatlar çok makul. Biz yediğimiz üç porsiyon börek ve 3 bardak çay için 27 TL verdik. Favori böreğimiz kuş üzümlü kıymalı börek oldu. Lezzet konusunda denecek hiç bir şey yok. Hijyen ve fiyat konusunda da bizden tam not aldı bu emektar mekan.

Siz siz olun, bir pazar gününüzü mutlaka bu tarihi, sıcak mekanda değerlendirin.Damakta unutulmaz tat bırakan börekleri mutlaka deneyin. Emin olun sadece yemekle kalmayıp mekandan elinizden paketlerle ayrılacaksınız.

Şimdiden Afiyet Olsun!

Adres: Haydar Aliyev Caddesi No:21 Kireçburnu / Sarıyer Tel: 0212-262-10-59

Leave a Reply