Klasik bir sinema akşamı hayaliniz var ama artık nefes tüketen, enerji çeken alışveriş merkezlerinden namı diğer kapitalist düzenin arka bahçelerinden sıkıldınız. Internete giriyorsunuz, sinema salonu arıyorsunuz ama karşınıza çıkan sadece AVM’lerin üst katlarındaki hamburger zincirlerinin istalısana uğramış yemek alanlarının yanı başındaki dört duvarlar. Yanılmıyorum değil mi?.

Hemen moralleri bozmayalım, isyan bayraklarını göndere çekmeden derin bir nefes alalım. Düşünelim, taşınalım, fikir yürütüp, alternatif arayalım. Sinema akşamını ufak bir kahve molası ile nasıl taçlandırırım bunun planlarını yapalım.

Anadolu yakasındakiler için zaten ulaşımı problem olmayan Kadıköy –Moda hattı, artık Avrupa kıtası vatandaşları içinde çok uzak değil. Kendinizi biraz daha özgür hissetmek istiyorsanız, yürürken canınız sıkıldığında bir film arası verelim hadi diyorsanız seçiminizi Kadıköy Rexx’den yana kullanın. Yolu yordamı, nasıl giderimi, mesafeyi problem etmeyin. Neden mi böyle konuşuyorum?. Sebebi Rexx’in o 80’li yıllardan kalma mütavazi hali ve tavrı gibi gözüksede benim amacım sizi sinema öncesi hemen arka sokağındaki o rüküş, entel, bir o kadar da dantel mekanla tanıştırmak, buluşturmak. Film molanız öncesi ufak bir tatlıyı, leziz bir kahveyi alışıla gelmemiş bir ortamda,farklı bir müzik repertuarı eşiğinde tatmanızı sağlamak. Adı üstünde HALE, JALE BÜTÜN MAHALLE !.

Rexx’in hemen arka sokağında kendine yer bulan bu sempatik mekan adeta butik bir sergiyi yada sanat galerisini andırıyor. İlk görüşte renkl ahşap kapıları,yüksek tavanlı loş ortamı ile zaten sizi kendine çağırıyor.Dekorasyonuna ve atmosferine girer girmez bayılıyor ve fotoğraf makinalarınızı hemen hazır duruma getiriyorsunuz. İçinizdeki o itici güç, heyecan sizi rahat bırakmıyor ve böyle güzel bir mekanı sevdiklerinizle paylaşmanın heyecanı içinde menüyü bile istemeyi unutuyorsunuz. Geçirilen on dakikalık şok sonrasında heyecanınız yerini müthiş bir keyife ve ev sahipliğine bırakıyor. Kafanızı kaldırıp etrafa bakmaya başladığınızda sürreal tabloları, oldies but goldies ayakkabıları, rustik radyoları, şahane ışıklandırmayı ve vitrindeki müthiş tatlıları görüveriyorsunuz.

yemekler

Menü oldukça basit ve anlaşılır. Mekandaki sempatik hava menüdede kendini hissettiriyor.Ben tercihimi mümkün olduğunca daraltmaya çalışıyorum ancak hiçde kolay olmuyor. Dolayısı ile çekilecek vicdan azabı yerine alınacak kiloları tercih ediyorum. Fıstıklı mozaik pasta ve vişneli mousse siparişini latte ile taçlandırıyorum.Servis için yanımıza gelen hanım efendiye sanki dersine çalışmış ve pazartesi sözlüsüne hazırım diyen öğrenci kıvamında cevap veriyorum.

Lezzetli görünümleri ile beni hipnotize eden tatlıların fiyatlarını kontrol ettiğimde iyiki söylemişim diyorum. Neredeyse tüm menü  10TL altı fiyatlara sahip. Hem hesaplı hemde lezzetli bir karar vermenin hafifliği ile kısa sürecek bekleyişim başlıyor.Bu ufak zaman dilminde sokaktan geçenleri ve mekana giren insanların ifadelerini ve mimiklerini izliyorum. Hepsinde ortak olan tek şey ise TEBESSÜM!. Mekan havası ve atmosferi  ile sizi bir masal dünyasının içindeymiş gibi hissettiriyor.Gerginliğiniz  ve stresiniz yerini masalsı bir atmosferde huzur,keyif ve samimiyete teslim ediyor.

Net olarak söyleyebilirim ki yediğim iki tatlıda birbirinden lezzetli bir o kadarda taze ve keyifliydi. Bir pastanın namusu olan krema gerçekten leziz, fıstıklar ise sanki antep baklavasının içinden kaçmış ve kendini mozaik pastanın içine atmış gibiydi.Kahve süt gibi değil gerçekten kahve gibi kokuyordu!. Kahve fiyatları kapitalist düzenin ana temsilcilerinden daha ucuz, lezzetleri ise daha kıymetli.

Dolayısı ile bir mekandan mutlu ayrılabilecek tüm ana sebepleri bir araya getiren bir mekan burası. Lezziz, keyifli, hesaplı ve benzersiz.

Yolum düşerse uğrarımların yeri değil, yolu düşürüleceklerin mekanı HALE JALE BÜTÜN MAHALLE.

Caferağa Mah. Moda Cad. Damacı Sok. No: 3A Kadıköy / İstanbul

Leave a Reply