Yoğunlukla yaz dönemi sofralarının lezzeti olan zeytinyağlı yemekler, kış mevsimi sebzeleriyle de sofradaki yerini alır.

Yazın taze barbunya, zeytinyağlı dolma, enginar, börülce, fasulye, semizotu gibi sebzelerle yapılan zeytinyağlı yemek çeşitleri öne çıkarken, kışın zeytinyağlı pırasa, zeytinyağlı kereviz, ıspanak, yerelması vs. gibi yemekler sofralara gelir. Örneğin fasulye her mevsim revaçtadır ve zeytinyağlı fasulye yemekleri ilk başta akla gelen zeytinyağlılardandır (Bkz: Zeytinyağlı taze fasulye yapılışı). Özetle, zeytinyağlı yemekler yılın 4 mevsiminin de damak tadıdır. (Bkz: Zeytinyağlı enginar tarif ve zeytinyağlı lahana sarması).

Sitemizde yer alan bazı zeytinyağlı tariflerin linkleri ise şöyle:
Zeytinyağlı yaprak sarma
Barbunya salata
Zeytinyağlı börülce salatası
Zeytinyağlı semizotu yemeği

Genelde Akdeniz ve Ege mutfağının yemekleri olmasına rağmen, zeytinyağının sağlıklı beslenmedeki önemi ve özellikle mezelerdeki lezzeti ile zeytinyağlı yemeklere olan ilgi artmıştır. Zeytinyağlı yemeklerde yağın kalitesi doğrudan etkilidir. Özel üretim naturel yağlar, sızma zeytinyağları, riviera yağlarla yapılan yemekler, bu yağların kalitesi, koku ve aroması, asit oranı ile lezzetinde olumlu-olumsuz etkiler taşıyabilir. Meze ve salatalarda bu etki elbette daha fazladır. Pişirilerek yapılan zeytinyağlılarda bu etki azalır.

Birçok sebzenin zeytinyağlı olarak yapılan yemeği, o sebzenin başka yağlarla ve etle yapılanlarından daha lezzetli olabilmektedir. Burada tabi önemli olan damak tadı ve zeytinyağının niteliği. Damak tadınıza uymayan bir zeytinyağını yemeklerinizde kullanmamanız önemli. Kalitesiz olan damağınızda kötü bir tat bırakacaktır. Tadım denemeleri yaptıkça farkı fark edersiniz.

Zeytinyağı ile yemek yaparken, natürel sızma özel yağları salatalar, soslar ve çiğ tüketim için saklayın. Ayrıca kızarmış ekmeklerin ya da üstü açık sandviçlerin üzerinde de kullanabilirsiniz. Bu zeytinyağını fırın patateste tereyağı yerine kullanabilirsiniz. Natürel sızma zeytinyağı haşlanmış ya da çiğ sebzelerle de harika olacaktır. Servis etmeden önce balık ya da etlerin üzerine de bir fırça yardımı ile sürebilirsiniz.

Sote yaparken ya da kızartmalarda sıradan bir zeytinyağı kullanabilir ya da natürel sızma ile bu yağı karıştırabilirsiniz.

Yeşil zeytinden sıkılmış (erken hasat) bir zeytinyağı çiğ sebzelerle ya da içinde baharatlarla ekmek banarak tüketilebilirken, olgun zeytinden sıkılmış bir zeytinyağı yumuşak tadı ile salatalarınıza daha uygun olabilir.

Yemeklerinizi çok az miktarda zeytinyağı ile pişirip servisten önce üzerine natürel sızma yağ gezdirirseniz yağın lezzeti yemeğinizi taçlandıracaktır.

(Ayrıca bkz: Zeytinyağlı bakla nasıl yapılır, zeytinyağlı biber dolması nasıl yapılır, zeytinyağlı enginar yemeği tarifi, zeytinyağlı patlıcan yemeği tarifi)

Leave a Reply

 1. Taze fasulye nasıl yapılır

  […] Taze fasulye yaz mevsiminin en sevilen yemeklerinin sebzesidir. Kuru fasulye kadar Türk mutfağının başlı başına bir “amiral gemisi” olmasa da, taze fasulye de sofralarımızda sık aranan bir lezzettir. Hele usta ellerle, usulüne uygun pişirildiğinde tadına doyum olmaz. Etli taze fasulye gibi sıcak ana yemek olarak tercih edilebildiği gibi, zeytinyağlı taze fasulye olarak pişirilip soğutulduktan sonra da tüketilebilmekte. Özellikle Akdeniz ve Ege mutfağıyla büyümüş olanlar, yazın soğuk yenen zeytinyağlı taze fasulyenin lezzetini çok iyi bilirler (Bkz: Zeytinyağlı tarifler). […]

 2. Patlıcan

  […] olduğu, sofralarda hem yemek, hem meze olarak vazgeçilmez yerini aldığı dönemdir. Elbette zeytinyağlı yemekler de patlıcanla lezzetlenir. Sadece karnıyarık bile, patlıcana özgü bu zenginliğin Türk […]

 3. Meze Tarifleri

  […] binbir çeşit tat ve türün çıkması da bu yüzdendir. Masanızda kah Akdeniz, Ege’nin zeytinyağlı, deniz ürünlü bir tadı, kah Ortadoğu’nun acılı, isotlu bir lezzeti, kah Balkanların […]

 4. Pirinçli Şevketi Bostan

  […] son dönemde sağlıklı beslenme konusunda rağbet gören Ege otlarının başında geliyor. Zeytinyağlı yemeklerde özel tadıyla kendine özgü bir yeri olan şevketi bostanın bir tarifini de yemek uzmanı Arda […]