Besin değerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilen dünyada yasak pirinç olarak da bilinen siyah pirinç, artık Türk sofralarında da yerini alacak.

Besin değeri yüksek, magnezyum ve demir açısından zengin, lif ve mineral deposu siyah pirinç Türkiye’de ilk kez Edirne’de üretilmeye başladı. Trakya Tarım Araştırmaları Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, Türkiye’de ilk kez siyah pirinci, Filipinler’deki Uluslararası Çeltik Enstitüsü’nden getirdikleri tohumları çoğaltarak ürettiklerini söyledi.

Siyah pirincin Türkiye için yeni bir ürün olduğunu ifade eden Sürek, “30 yıl öncesinde kişi başı yıllık 4-5 kilogram tüketilen beyaz pirinç günümüzde kişi başına yıllık 9-10 kilogramlara kadar çıktı. Pirinç son yıllarda Türk mutfağındaki yerini sağlamlaştırdı. Siyah pirince ilgi ne olur bilinmez, bu arz ve talep meselesi. Ürettiğimiz siyah pirinç tohumlarından Edirne, Adana ve Samsun’daki çiftçilerimize verdik, onlar üretmeye başladı. Ntv’nin haberine göre; Siyah pirincin, beyazından farkı, selüloz yönünden zengin olması. Bazı kanser ve şeker hastalıkları için de iyi geldiği söyleniyor” dedi.

SİYAH PİRİNCİN FAYDALARI
Siyah pirincin kalp hastalıklarına ve kansere karşı etkili olabileceği belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda siyah pirincin ürüne rengini veren ve hücre yenileme, yani antioksidan özelliği kazandıran antosiyaninler açısından çok zengin olduğunu bildiriliyor. Özellikle lif ve mineral zenginliği açısından yüksek olan siyah pirinç vejetaryenlerin popüler yemeği olarak kabul ediliyor.

Leave a Reply