Asya kökenli, her dem yeşil bir ağacın sarı leziz meyvesidir limon… Tüm ülke mutfaklarında yeri olan limon, içerdiği C Vitamini ile sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezlerindendir. Salata soslarında, ekşili yemeklerde, tatlı ve keklere lezzet kazandıran limon ayrıca serinletici içecekler, sorbe ve şerbetlerin de ana malzemesidir. Beş çayları, dost sohbetleri, davet ve toplantılarda farklı ve sağlıklı bir tat arayışında olanlar aşağıda okuyacağınız “limonlu sufle” tarifini denemenizi öneririz.

Hafif ve havadar sufle yapmanın sırrı yumurta akını dikkatli çırpmada saklıdır. Yumurtanın akını büyük bir kaşık ya da spatula yardımı ile çırparak havadar olmasını sağlayabilirsiniz.

Limonlu Sufle Tarifi

2 adet büyük boy limon
5 adet yumurta
115 gram pudra şekeri
4 çay kaşığı jelatin

Sufle kaplarını yağlayarak hazırlayın. Limonları yıkayın ve rendenin ince tarafı ile limonun kabuğunu rendeleyin ve limonların suyunu sıkın. Yumurtaların ak ve sarılarını ayırıp 5 yumurtanın akı ile birlikte 3 yumurtanın sarısını ayrı ayrı bir kaba alın. 3 yumurta sarısını büyük bir kabın içinde pudra şekeri ve rendelenmiş limon kabukları ile koyu bir kıvama gelene kadar çırpın. Karışımı limon suyuna ağır ağır karıştırarak ekleyin.

Küçük bir sos kabına 3 yemek kaşığı soğuk su koyun. Jelatini ekleyerek ocakta jelatin eriyene kadar suyu ısıtın. Jelatin eridikten sonra suyu ocaktan alarak soğumaya bırakın.

5 yumurtanın akını katı ama kuru olmayacak şekilde çırpın. Limonlu karışımı jelatinli suyun içine katıp karıştırın, hazırladığını yumurta akını yavaşça karıştırarak çırpmaya devam edin. Hazırladığınız bu karışımı sufle kaplarına dökerek buzdolabında 2 saat dinlendirerek servis edin.

Leave a Reply

  1. efsunergul

    tarif çok güzel fakat “buzdolabında 2saat dinlendirerek servis edin” ne demek? pişmeyecek mi? kalıpları neden yağladık çiğ tüketilecekse?