Provolone, Pecorino, Taleggio, Grana Padano, Mascarpone İtalya’nın en az kendisi kadar ünlü peynirlerindendir…

Damaklarda bıraktığı eşsiz lezzetteki bu peynirler İtalya’yı kültür gezileri olduğu kadar gurme seyahatlerinin de vazgeçilmez destinasyonlarından kılmakta… Her ne kadar biz Türkler Parmezan peyniri ile İtalya’yı özdeşleştirsek de İtalyanlar peynir konusundaki asıl maharetlerini diğer özel lezzetlerde sergilerler.

Provolone:
Yarı yağlı inek sütünden üretilen bu peynir, ilk olarak Campaine bölgesinde üretilmeye başlanmış. Genellikle füme olan sıkıştırılmış peynirin kendiliğinden oluşan pürüzsüz parlak bir kabuğu vardır. Dore ya da kahve tonlarına sahip bu kabuk, kremsi yapıdaki peyniri koruma görevini de üstlenir. Provolone peyniri 2 ile 6 ay bekleme süresinden sonra marketlerdeki yerini alır. Bekleme süresinin farklılığına göre tatlanır. Farklı formlarda şekillendirildiğinden İtalya seyahat dönüşünüzde bu peyniri yakınlarınıza hediye olarak da getirebilirsiniz. Özel kalıplarda armut, kavun, sosis ya da insan formlarına büründürülen bu peynir 1ile 5 kilogram olarak satışa sunulur. Peynirin bir diğer fiziksel özelliği ise dinlendirilme sırasında asılarak bekletildiğinden üzerinde oluşan ip izleridir.

Provolone peynirini özel davetleriniz için hazırlamayı düşündüğünüz kanepelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Salatalara da ayrı bir tat katan Provolone yaygın olarak kızartmalarda kullanılır. Tazeyken yumuşak olan bu peynir bekledikçe sertleşir. O zaman da rendeleyerek kullanılması uygundur.

Pecorino:
Keçi sütünden pişirilerek ya da pişirilmeden sıkıştırılarak hazırlanan bir İtalyan peyniridir. Pecorino aynı zamanda Pecoro diye de adlandırılır. İtalyanın tüm güney bölgesi boyunca ekim ile haziran ayları arasında üretilir. Bekletilme süresine göre içi beyaz, krem ya da saman sarısıdır. Kirli sarı renkte bir kabuğu vardır. Pecorino peynirleri arasında en büyük üne sahip olan Pecorino Romano ilk kez Latium bölgesinde ortaya çıkmıştır. Pişirildikten sonra 8 ay bekletilerek satışa sunulan Pecorino Romano, az yağlı ve kekremsi bir tada sahiptir. Pecorino Siciliano ve Pecorino Sardo pacoroni ailesinin diğer fertleridir. Bu iki peynir diğerlerine oranla daha yağlı ve daha keskin bir tada sahiptir. 20-26 cm. çapında; 14-22 cm yüksekliğinde silindir plakalar halinde satılır.

Taleggio:
Provolone gibi yarı yağlı bir İtalyan peyniridir. İnek sütünden üretilir. Taleggio pişirilmeden sıkıştırılarak elde edilir. Beyaz veya sarı renkte kremsi bir yapıya sahiptir. İnce ve pembe renkli bir kabuğu vardır. Adını ilk çıkış yeri olan Taleggio’dan alan peynirin meyvemsi bir tadı vardır. Metalik kağıda sarılmış 20 cm. boyunda 5 cm. kalınlığında plakalar halinde satışa sunulur.

Grana Padano:
İlk olarak Padano vadisinde üretilmiştir dolayısıyla adını bu vadiden almıştır. Fildişi renkli, ağır kokulu ve sert tatda bir İtalyan peyniridir. Sabah ve öğleden sonra sağılan inek sütünün karıştırılmasıyla elde edilir. 15-20 derece sıcaklıktaki özel alanlarda 1-2 yıl bekletildikten sonra tezgahlardaki yerini alır.

Mascarpone:
Kaynağı olan Milano kadar ünlü bir İtalyan peyniridir. Tereyağına benzer bir görünüme sahiptir ve krema kıvamındadır. Pasta ve tatlı yapımlarının vazgeçilmez peyniri kabul edilen Mascarpone; tiramisu isimli İtalyan tatlısının ana malzemesidir.

Melis Özükara

Leave a Reply