Besleyiciliğiyle diyet listelerinin de vazgeçilmezi olan incirle mükemmel tatlar yakalayabilirsiniz. Dutgiller familyasına dahil olan incir içerdiği yaklaşık 800 kadar tür içinde ticari öneme sahip meyve veren tek bitkidir. Türkiye’de en lezzetli incir İzmir’de yetiştirilir. Karayaprak, bardacık, şeker, mor, yediveren, patlıcan, kavak ve sultanselim çeşitleri Türkiye’de yetişen bazı incir türleridir. Çok yüksek besin değerine sahip olduğu için doyurucu özelliği bulunan incir, diyet listelerinin de vazgeçilmezidir.

Tatlı meyvesiyle hafif olduğu kadar lezzetli de olan bu meyve, tatlılarda ve yemeklerde farklı tariflerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. İncirle lezzetli tatlılar elde edebilir, reçellerle kahvaltınızı süsleyebilir, anayemeklerinize ekleyerek otantik tatlar elde edebilirsiniz.

Tedavi edici özelliğiyle de yüzyıllardır kullanılan incir, yara ve hastalıklarda başvurulan bir ilaç niteliğindedir. İçerdiği A, B, C vitaminleriyle günlük yaşam için enerji ve zindelik sağlayan incir, bir çok farklı alana hizmet eder.

İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. Örneğin gün içinde tüketilen 100 gr. kuru incir ile, bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun yüzde 17’si, demir ve magnezyumun yüzde 30’u, fosforun yüzde 20’si, B1 vitamininin yüzde 5’i ve B2 vitamininin yüzde 4’ü alınmış olur.

Bağırsak hareketlerinin hızlanmasında uyarıcı madde olan incirle, özellikle çocuklar için bu konuda en sağlıklı uygulama hazırlanabilir. Doğranmış incirin üzerine dökülen kaynar suyla elde edilen karışım, boşaltım sisteminizdeki aksaklıklar için geçici çözüm verecektir.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Leave a Reply