Enginar, mineral bakımından en zengin sebzelerden biridir. Anayurdu Akdeniz ülkeleri olan enginar, Amerikan Tarım Dairesi’ne (USDA) göre en iyi antioksidan kaynağıdır. Toprağı zengin, iklimi yumuşak ve nemli olan pek çok ülkede kolaylıkla yetiştirilebilen bu şifa deposu sebzenin faydaları da en az sahip olduğu katmanlar kadar çoktur. Hatta, 16.yüzyılda yaşayan ve o çağın ünlü hekimlerinden kabul edilen Castro, hastalıkları tedavi etmeden yüksek ateşte haşlanmış enginar suyu kullanırmış.

Enginar, toksinlerin ciltten hızla atılmasına, cildin onarımına yardımcıdır. Enginar’ın içeriğinde bulunan sinarin maddesi safrayı harekete geçirerek mide hazmını kolaylaştırır bu da besinlerin vücuttan kolaylıkla süzülmesini sağlar. Ayrıca, kolestrolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcıdır. Folik asit yönünden de zengin oluşu hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında, bebeğin gelişimine katkı sağlar.

Yağlı bitkiler hariç, hiçbir sebze ve meyve mineral bolluğu bakımından enginarla yarışamaz. Bol miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum ve bunlara ek olarak A, B! Ve C vitaminleri içerir. 100 gramında sadece 53 kalori bulunan enginar diyet yapanlar için de ideal bir besin kaynağıdır.

Bir Akdeniz Ülkesi olan yurdumuzda enginar bol miktarda yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetişen enginar türlerinden; Şıra, Bayrampaşa, Darıca ve Sakız enginarı en bilinenlerindendir.

Enginarı mayıs ve haziran aylarında en taze hali ile tüketebilirsiniz. Mevsiminde en az 60 adet yenen enginarın vücudu tüm hastalıklardan koruduğuna inanılır.

Enginar Satın Alırken:
Enginarı satın alırken küçük boylarını tercih ederseniz lezzet bakımından daha iyi performans alacağınızı söyleyebiliriz. Elinizle tarttığınız enginarların içinden nispeten ağır ve yaprak yapısı düzgün olanlarını seçin. Gevşek yapraklı, hafif kurumuş ve benekli enginarları almayın. Enginar yapraklarının uçları soğuktan kahverengiye çalan bir renkte olur ve bu durum lezzetini etkilemez.

Enginar Yemekleri:

Leave a Reply

 1. müyesser sertel

  baştan ayrılan kabukları kurutup kaynatıp içsek ne gibi faydaları olur bilgilendirirseniz memnun olurum…

 2. Enginar yemeği nasıl pişirilir | Yemek Tarifleri

  […] Enginar yemek sağlığa faydalı olduğu kadar, vücuttaki toksin maddelerin atılmasına da yarar. Tabi bunun için enginar pişirme ve saklama yöntemlerine dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, pişirme sırasında enginarın içine katacağınız bir dilim limon, kararmayı önler. Enginarları saklarken kararmalarını önlemek için limon suyu ilave edilmiş su dolu bir kapta bekletebilirsiniz. […]

 3. Enginar yemeği nasıl pişirilir?

  […] Enginar yemek sağlığa faydalı olduğu kadar, vücuttaki toksin maddelerin atılmasına da yarar. Tabi bunun için enginar pişirme ve saklama yöntemlerine dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, pişirme sırasında enginarın içine katacağınız bir dilim limon, kararmayı önler. Enginarları saklarken kararmalarını önlemek için limon suyu ilave edilmiş su dolu bir kapta bekletebilirsiniz. […]

 4. Enginar

  […] Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz ülkelerinde yetişir. Çok eski tıp kitaplarında enginarın sağlığa faydaları, özellikle sindirimi kolaylaştırma özelliğine sıkça değinilmiştir. Eski Yunanlılar […]