Genellikle taze tüketilen ve kolayca liflere ayrılan bir peynir türüdür…

Tarihçesi Osmanlı Dönemine dek uzanan dil peynirinin, Türk Mutfaklarındaki yeri de bir o kadar eskidir. Mandıralarda özel inek sütünden işlenerek, kaşar peyniri yapımına benzer şekilde üretilir. Dil peynirinin telemesi haşlama aşamasından sonra, kaşara oranla daha yumuşak hazırlanır. Yumuşaklığını yorulma aşamasında içine tuz katılmamasına borçlu olan dil peyniri, teleme işlemini takiben özel yapım uzun çıtalardan oluklar bulunan bir tahta üzerine konur. Geleneksel usul kesimi de işte bu aşamada yapılır. Elde edilen peynir dilimleri üst üste dizilerek yağlı kağıt aracılığı ile bölümlendirilerek tahta sandıklarda satışa gönderilir.

Dil peyniri yüksek hararette sudan geçirildiği için az yağlı bir peynirdir. Bu nedenlerle günlük beslenme programınızda dil peynirine çok rahat yer verebilirsiniz. Diğer birçok tuzsuz peynire göre içeriğinde az da olsa tuz bulunur. Tüketirken bu bilgiye dikkat etmenizi öneririm. Dil peynirinin tuz oranını esnekliği ile ölçümleyebilirsiniz. Tuz ne kadar azsa peynir o kadar esnektir. Eğer tuzu fazla kaçırılmışsa o zaman peynir uzamaz. Dil peyniri ile İtalyan’ların mozzarella peynirinin pek çok ortak yanı vardır. Mutfaklarınızda mozzarella gerektiğen tariflerde alternatif olarak dil peynirini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her iki peynir de düşük tuz oranları sebebiyle tatlı yapımında kullanılabilir. Örneğin tiramisu yapımında mozzarella yerine rahatlıkla dil peyniri kullanabilirsiniz.

Melis Özükara

Leave a Reply

 1. seda evrensel

  Merhaba,

  Soframda mutlaka 3 çeşit peynir bulundururum. beyaz, tulum ve dil peynirleri. Bu konuda biraz hassas olduğumu söyleyebilirim. Tulum peynirim mutlaka İzmir tulumu olmalı. Dil peynirimi ise Beğendik mağazasından başka bir yerden almam. Çünkü markası nedir bilmiyorum ancak tadı gerçekten çok lezzetli.Tiramusu yaparken tavsiyenizi uygulayacağım:)

 2. Künefe Tarifi

  […] tel kadayıf, tereyağı, tuzsuz lor peynir (Ya da mümkünse künefe peyniri. O da yoksa dil peyniri), şerbeti için ise şeker, su, çok az limon suyu (1-2 çay kaşığı) Miktarlar tariften tarife […]

 3. ozge

  Tiramisu yapimda mozzarella kullanilmaz!!! Dogrusu, mascarpone peyniri kullanilir ya da ricotta ile karisitirilir. Lutfen bu yanlis bilgiyi duzeltiniz.