Balık, farklı pişirme yöntemleriyle hazırlanıp sofraları her daim lezzetlendirir. Balığın türü, mevsim, pişirme yöntemi gibi etkenler lezzeti olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.

Örneğin mevsimine göre yağlanan balıklar ızgarada güzel olurken tavası tavsiye edilmez. Bu ve buna benzer durumlara göre balık, ızgara, kızartma, sığ kızartma, fırında, tütsüleme, rosto ve sote yöntemleriyle pişirilebilir.

Pera Balik Beyoglu5Izgara; İri ve yağlı balık seçmekte fayda vardır. Yoksa ızgaraya yapışır. 2-3 saat önce balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürüp bekletilirse daha lezzetli olur. Pişirirken çatlamaması için ise iki yanı bıçakla çizilir. Çabuk pişirmek için balık parçalara bölünerek şişe de geçirilebilir.

Kızartma: Büyük balıklar dilim halinde, küçük olanlar ise bütün kızartılmalıdır. Yağsız balıklar kızartma için elverişlidir. Unlanan balık hem daha lezzetli olur hem de tavaya yapışmaz. Kızartılacak balığın, temizlenip iyice yıkanması ve kağıt havlu ile suyunun alınması tavsiye edilmekte.

Sığ Kızartma; Sığ kızartma tekniğinde yapışmaz tavanın içine biraz daha fazla zeytinyağı konur. Balık, sığ bir yağ tabakasının üzerinde pişmelidir. Çin tavası wok ile yapacağınız kızartmalar sığ kızartma için elverişlidir.

Tütsüleme; Balığı tütsülemek için öncelikle yağlı balıklar (mersin balığı, alabalık, istavrit, uskumru, lüfer, sardalya, yılan balığı vs.) tercih edilir. Yağsız balıkların isleme sırasında kuruma ve sertleşme ihtimali yüksektir.

Balik YemekleriFırında; Fırında pişirme yöntemi, balığın 180 derece gibi ortalama bir ısıda, bir fırın kabı içinde bazı sebzelerle birlikte pişirilmesini içerir. Fırında pişirmelerde balığa defne gibi taze otlar ya da soğan eklemeniz balığın tadında hem hoş etkiler bırakacak hem de balığın ağır kokusunu hafifletecektir.

Rosto; Yüksek hararetli fırında, balığın içine hiçbir şey katmadan pişirmektir. Doğru pişirildiğinde, fırında rosto edilmiş balığın dış yüzeyi çıtır çıtır ve lezzetli, iç kısmı ise sulu ve pişmiş olur.

Sote; Kalın tabanlı ve içi yapışmaz malzemeyle kaplı tavanın içini hafif yağlayıp iyice kızdırtıktan sonra, balık filetoları, her bir yüzü 2 dakika süreyle çevirilerek sote edilir. Sotelerken tereyağı kullanılmaması tavsiye edilmekte.

Leave a Reply

 1. Yeni trend balık keyfi: Bebek FISH

  […] çeken FISH, balık ve meze çeşitlerinin yanı sıra deniz ürünlerindeki zengin menüsüyle de balık keyfinize lezzet katıyor. Kaliteli hizmet, kaliteli yemek ve iyi fiyat politikasını benimseyen FISH, […]

 2. cemalettin topuzlu

  Izgara yapılacak balıkların derisini çiziktirmeden bırakmak balığın daha sulu ve lezzetli olmasını sağlar bu nedenle tavsiye edilen balığın çiziktirilmesi önerisine katılmıyorum

   1. Mehmet Bulut

    Bence de balık ızgara yapılırken çizilmez. Fotoğraftaki balıktan belli. Suyu kaçmış, posası kalmış. Bana göre balığın ve etin lezzeti suyunda. Kurutmamak gerekir.

 3. Talat

  Bendede balık cızılmez suyunu kaçırırsınız bu işlemi yaparsanız