Karides, eti son derece lezzetli olan kabuklu bir deniz canlısıdır. Sıçrayarak ilerlediği için, Amerika Birleşik Devletlerinde karides, teke adıyla bilinir, Fransızcada ise keçi kelimesinden türetilmiş “chevrette” olarak anılır. Karidesin pek çok türü vardır ancak yaygın olarak tüketilen ve bilinen türleri ikiye ayrılır. Bunlar karidesin yetişip olgunlaştığı iklim şartlarına göre sınıflandırılmıştır.

Tropikal bölgelerdeki sıcak denizlerde yaşayan karides türlerinin üçüncü çift bacakları diğer türlere oranla daha gelişmiştir. Bu tür karidesler yumurtalarını karınlarında taşırlar ve çok hızlı hareket ederler. Soğuk ve ılık denizlerde yetişen karideslerin ise 3. çift bacaklarında kıskaç bulunmaz ve yumurtaları ortadaki bacaklarının dibine yapışık olarak dışarıda bulunur.

Bu iki ana tür içinde 35 tane karides türü vardır. Bu türlerin en yaygın olanları: Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’in derinliklerinde bulunan 15-20 cm. boyutlarındaki kırmızı karides; Avrupa ve Kuzey Afrika sahillerindeki kayalıklarda bulunan 7-12 cm. boyundaki pembe karides; Manş ve Kuzey Deniz’inde bulunan 3-6 cm. boyundaki gri karidestir.

Sağlık İçin Karides
Karides, az yağlı ve az kalorili oluşu ile beslenmesine dikkat edenler için son derece ideal bir besindir. Kolesterol oranı yüksektir ancak kandaki kolesterol üzerine kötü bir etkisi yoktur hatta içerdiği Omega 3 yağ asitleri kandaki kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Tansiyon düşürücü özelliği de olan karides, kalp krizi risklerini önler. Karides beynin gelişimini ve işlevlerini kuvvetlendirir, depresyonla savaşmak için de faydalı bir besindir. Anti kanser mineral selenyum sayesinde kanser riskini de azaltır. 100 gram karideste 99 kilokalori enerji bulunur. Potasyum ve kalsiyum değerleri yüksektir ve yeterli oranda selenyum içerir.

Karidesi Satın Alırken
Karidesi satın alırken taze olup olmadığını parlaklığından ve kavisli duruşundan anlayabilirsiniz. Eti sıkı, kabuğu kolay soyulabilir olmalıdır. Taze karides bulamadığınız taktirde konserve ya da dondurulmuş karidesi de tercih edebilirsiniz. Diğer tüm dondurulmuş gıdalarda olduğu gibi çözülmüş karidesler tekrar dondurulmamalıdır.

Karidesle yapabileceğiniz bir yemek önerisi

Karidesli spagetti (Skillet)
Malzemeler: (2 kişi için)

 • 6 adet jumbo karides
 • 200 gr diri haşlanmış makarna
 • 1 adet küp doğranmış soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tutam ince doğranmış maydonoz
 • 100 ml beyaz şarap
 • 60 ml sızma zeytinyağı
 • Tuz, karabiber

Hazırlanışı:
Karideslerin kabuklarını sadece kuyrukları kalacak şekilde çıkarın. 2-3 dakika kadar ısıttığınız tavanızdan zeytinyağını koyup, ikiye böldüğünüz sarımsakları ilave edin. Karidesleri de ekledikten sonra yüksek ateşte bir miktar kavurun. Renkleri hafif belirginleşmeye başlayınca, soğanı ve şarabı ekleyin. Şarap kaynamaya başlayınca altını kısarak 4-5 dakika pişirin. Haşlamış olduğunuz makarnaları tavanıza ilave edin. Maydonozları üzerine serperek yüksek ateşte bir miktar karıştırın. Masanıza koyduğunuz tavanızdaki makarnaları tabaklarınıza servis edin.

Bazı karidesli yemeklerden örnekler (Tarifleri için üzerlerine tıklayabilirsiniz)

 

Leave a Reply

 1. Karides Kroket

  […] 1 tatlı kaşığı hindistancevizi rendesini, karidesleri ve tuzu ilave edin. Ateşin üzerinden aldıktan sonra […]