Dünya ticaret hacminde oldukça büyük bir pay sahibi olan kahve, Dünya genelinde insanlara kendini sevdirmiştir. Kahve hazırlanışı konusunda bir çok farklı metot icat edilmiş, farklı damaklara ve kültürlere hitap eden kahve demleme türleri kahvenin popülerliğinin artışına hız kazandırmıştır.

İyi Bir Kahve İçin!
Kahve hazırlamada tercih ettiğimiz yöntem ne olursa olsun iyi bir kahve için değişmez bazı kurallar vardır. Bunlardan bazıları; kahvenin kalitesi, taze kavrulması ve öğütülmesi, kullanılan suyun kalitesi ve kahveyi hazırlayan kişinin teknik yeterliliğidir.

Bazı Kahve Yapma / Demleme / Pişirme Metotları – Makineleri

Espresso-Espresso Makinesi ile Kahve
Espresso ve espresso bazlı kahveler günümüzde en yaygın tüketilen kahve içeceklerindendir. Espresso elde etmek için günümüzde yaygın olarak “yarı otomatik espresso makineleri” ve “full otomatik espresso makineleri” tercih edilse de kapsül ve tablet kahve makineleri ile de espresso elde edilebilmektedir. Evsel tüketiciler de bu makineler ile espresso hazırlayabileceği gibi bireysel kullanıcılara özel geliştirilen espresso ünitelerini de tercih edebilirler.

http://www.e-gurme.com/makine-ekipman/kahve-makineleri/yari-otomatik-gruplu-espresso-makineleri/
http://www.e-gurme.com/makine-ekipman/kahve-makineleri/full-otomatik-kahve-makineleri/

Espresso 9 bar basınçlı 30 mililitre suyun 6-8 gram ince öğütülmüş kahveden, kahve özünü alarak geçmesi ile elde edilir. Espressonun fincana 20-30 saniye içerisinde akmış olması düzgün hazırlanması açısından önemli bir kriterdir. Hazırlanan espressonun üst kısmında yarım santim kadar bir krema bulunması beklenmektedir. Lezzetli ve bol kremalı bir espresso için taze kavrulmuş kahve kullanmaya özen gösterilmelidir.

Espresso kahve doğrudan içilebileceği gibi su, süt, sprey krema, çikolata ve çeşitli aromalar kullanılarak latte, americano, mocha, macchiato gibi espresso bazlı kahveler de hazırlanabilir.

Filtre Kahve Makinesi-Filtre Kahve Makinesi ile Kahve
Filtre kahve makinelerinde, kahve hazırlanırken espressoya göre daha kalın öğütülmüş kahve kullanılır. Bu makinelerde öğütülmüş kahvenin yerleştirildiği biz hazne bulunur. Bu hazneye önce filtre kağıdı yerleştirilir ve bir miktar ıslatılması önerilir. Filtre kağıdına öğütülmüş kahve konulduktan sonra hazne filtre kahve makinesine yerleştirilir. Kahvenin bulunduğu haznenin üstündeki bölümden damla damla akan su yavaşça filtredeki kahvenin içerisinden geçip kahvenin aromalarını alarak demlenmiş kahvenin yer aldığı hazneye geçiş yapar.

Filtre kahve makinesi ile kahve demlemede, kahve makinesinin kalitesi ve çalışma prensibi çok önemlidir. Kalitesiz kahve makineleri tek bir noktadan suyu damlatır ve damlayan su filtre kağıdında bulunan kahvenin hep aynı noktasından geçerek alt hazneye ulaşır. İlk birkaç damla sonunda o bölgedeki kahve aromaları biter ama su hala aynı bölgeye damlamaya devam ettiği için aroma almadan alt hazneye ulaşır. Demleme tamamlanana kadar aynı bölgeye damlayan su oradaki kahvenin yanmasına da yol açar ve oldukça vasat bir demleme işlemi gerçekleşir.

Kaliteli filtre kahve makinelerinde ise su damlatan kısım duş başlığı gibi bir çok noktadan su damlatarak filtre kağıdında bulunan kahvenin her bölgesine ulaşır ve lezzetli bir demleme işlemi gerçekleşir. Demlenen filtre kahve kısa sürede tüketilmelidir 40 dakika içerisinde tüketilmeyen filtre kahve bayatlayarak acılaşmaya başlayacaktır.

Filtre kahve makineleri: http://www.e-gurme.com/makine-ekipman/kahve-makineleri/filtre-kahve-makineleri/

Chemex Pour Over-Pour Over – Dripper Kahve | Hario V60 – Chemex
Pour over kahve demleme, bir filtre kahve demleme yöntemidir. Filtre kahve makinesinin aksine demleme elle gerçekleştirilir. Kaliteli filtre kahve makinelerinin demleme işlemini bir çok noktaya su damlatarak yaptığından lezzetli bir sonuç elde edildiğini, kalitesiz filtre kahve makinelerinin de tek noktaya damlatma yaparak vasat bir demleme oluşturduğunu belirtmiştik. Kaliteli filtre kahve makinelerine yüksek bütçe ayırmak istemeyip, yüksek standartta filtre kahve içmek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem olan Pour Over – Dripper kahve demleme metodunda sıklıkla tercih edilen araç Hario’nun V60 modelidir. Bu metot aynı zamanda daha az miktarda demleme yapmaya olanak tanıdığı için de oldukça avantajlıdır. Filtre kahve demlendikten 40 dakika sonra bayatlamaya başlar ve tadı acılaşır. Pour Over- Dripper metodunda bir veya iki fincanlık demlemeler yapılabildiği için bu problem ortadan kalkar.

Pour Over v60Hario V60 haznesi özel bir tasarıma sahiptir. Huni şeklindeki bu haznenin yapısı, demleme esnasında suyun bir döngü oluşturmasını sağlar. Demleme yapılırken Hario V60, demlenen kahveyi almak istediğimiz hazne üzerine yerleştirilir ve içerisine bir filtre kağıdı konulur. Yerleştirilen filtre kağıdı bir miktar ıslatıldıktan sonra içerisine kalın öğütülmüş kahve eklenir. Kahvenin üzerine sürahi benzeri bir araçla yavaş yavaş, gezdirerek su dökülür. Su dökme işlemi iki aşamada gerçekleştirilir. Önce bir miktar su eklenerek kahvenin kabarması, blooming oluşması sağlanır. Bu aşamada kahvedeki asitler ve yağlar açığa çıkar. 30 saniye kadar beklendikten sonra yavaş yavaş su eklemeye devam edilerek demleme işlemi tamamlanır. Hario V60 dışında Pour Over demleme için Chemex isimli ürünler de tercih edilebilir. Ülkemizde temin etmesi oldukça zor olan Hario V60 ve Chemex gibi ürünleri tedarik etmek isteyenler www.e-gurme.com üzerindeki güncellemeleri ve duyuruları takip ederek siteye eklendiğinde bu ürünlere ve filtre kağıtlarına sahip olabilirler.

Syphon Coffee-Syphon Yöntemi ile Kahve
Syphon kahve makinesinde, en altta gaz yağı ile çalıştırılarak ısı elde edilen bir bölüm bulunur. Bu bölümün üzerine gelecek şekilde üst üste 2 adet hazne bulunur. Bu iki hazneden altta olana su, üstte olana ise öğütülmüş kahve konulur. Bu iki haznenin arasında ise bir filtre ve bu filtreye bağlı, su haznesine doğru sarkan bir zincir yer alır. Demleme işlemi yapılırken en alttaki ısıtıcı bölüm aktif edilir. Isıtıcı, üstündeki haznede bulunan suyu ısıtır. Isınmaya başlayan su içine sarkan zincir sayesinde yükselerek, aradaki filtrede geçip üst hazneye ulaşır ve burada bulunan kahveyi demler. Demleme işleminin gerçekleşmesi esnasında kahvenin bir çubuk veya kaşıkla karıştırılmasında fayda vardır. Demleme işleminin tamamlanmasıyla ısıtıcı bölüm kapatılır. Soğumaya başlayan demlenmiş kahve, kahve posasını üst haznede bırakıp, tekrar filtreden geçerek alt hazneye ulaşır ve syphon yöntemi ile demlenmiş kahve içime hazırdır, istenen bardağa alınarak tüketilebilir.

-Moka Pot ile Kahve

http://www.e-gurme.com/makine-ekipman/kahve-makineleri/moka-pot/

Moka PotBu yöntem aslında basit bir espresso elde etme yöntemidir. İtalyanlar günümüzün espresso makinelerini icat etmeden önce bu alet ile kahve demlemekteydiler. Bu metot ile hazırlanan kahveyi günümüz espressolarından ayıran temel fark, espresso makinelerinde su kahveden 9 bar basınç ile geçerken bu yöntemde demleme 1-2 bar basınç ile gerçekleşmektedir.

Moka Pot kahve demleme ekipmanında 3 ana hazne bulunur. Alt hazne su koymak içindir, üzerine filtre haznesi yerleştirilir. Bu filtre haznesinin alt bölümü huni şeklindedir ve yerleştirildiğinde su haznesinin içine denk gelir. Filtre haznesinin üstünde bulunan hazneye ise öğütülmüş kahve yerleştirilir bu hazne demlenen kahvenin ulaşacağı bölümdür. Moka Pot ateş üzerine konulur ve alt haznedeki ısınan su kahveden geçip demleyerek üst hazneye ulaşır.

-French Press ile Kahve
French PressBu metotta genellikle 300 ml. kapasiteli french pressler kullanılır. Oldukça basit ve hızlı bir kahve demleme yöntemidir, diğer yöntemlere göre çok daha az zahmetlidir. French press ile kahve demleme yönteminde filtre kahve makinesinde kullanılan kahveye göre daha kalın öğütülmüş kahve tercih edilir. Bu yöntemde elde edilen kahve daha acımsı ve sert bulunsa da kullanılan kahvenin harmanına ve tazeliğine göre çok lezzetli kahveler elde edilebilir.

French press iki parçadan oluşur. Birisi kahve ve suyun konulduğu bardak diyebileceğimiz kısım, diğeri ise alt tarafında bir filtre bulunan piston kısmıdır. Bardak kısmına 2 kaşık kadar kalın öğütülmüş kahve konulur ve üzerine yavaşça gezdirerek bir miktar su eklenir. Eklenen bu su ile kahve bir miktar kabaracak ve üzerinde baloncuklar oluşacaktır, bu esnada kahvedeki asitler ve yağlar açığa çıkacaktır. İlk su ekleme işleminin ardından 30 saniye beklenilir ve tekrar su ilave etmeye devam edilir. Su ekleme tamamlandıktan sonra piston bölümü bardak haznesinin üzerine yerleştirilir. Kahvenin demlenmesi 2 dakika kadar beklendikten sonra piston aşağı bastırılarak ucunda yer alan filtre sayesinde kahve posası ile demlenen kahvenin ayrışması sağlanır. Demlenen kahvenin, kahve posası ile temas ederek acılaşmasını önlemek için başka bir hazneye alınması tavsiye edilir. French press ile kahve demleme cafe sektöründe genellikle aromalı ve yöresel kahvelerin sunumunda tercih edilir.

Aeropress CoffeeIsıya dayanıklı french press: http://www.e-gurme.com/makine-ekipman/kahve-makineleri/frenc-press/isiya-dayanikli-french-press.html

-AeroPress ile Kahve
French press ile benzer bir kahve demleme yöntemidir. Özel filtresi sayesinde french presse göre daha yumuşak içimli bir kahve sunar. French press gibi iki ana bölümden oluşur, bölümlerden birisi piston görevi görür. Demleme esnasında piston bölümü aşağıda, kahvenin konulacağı hazne yukarıda kalır. Öğütülmüş kahve hazneye eklenir, yavaşça su ilave edilir, su ilave etme işlemi tamamlandıktan sonra bir çubuk veya kaşık yardımıyla karıştırılır. Bu işlemlerin ardından demleme gerçekleştirilen haznenin ağzına bir filtre yerleştirilir. Kahvemizi alacağımız bardak hazır tutulur ve Aeropress’in demleme esnasında altta kalan piston kısmı yukarı, demleme sonrasında filtre yerleştirdiğimiz kısmı aşağı gelecek şekilde bardağımızın üstüne yerleştirmek suretiyle ters çevrilir. Piston bölümüne pres uygulanarak demlenen kahvenin filtreden geçip bardağa ulaşması sağlanır. French press’ten farklı olarak demlenen kahve artık kahve posası ile temas ederek acılaşmaz.

Water DripWater / Cold Drip Kahve
Bu yöntemle soğuk kahve elde edilebilir. Oldukça sert bir kahve demlemesi gerçekleşir. Buz veya soğuk su ile doldurulan bir haznenin altında bir vana bulunur. Bu vana aracılığı ile üstteki haznede bulunan suyun veya eriyen buzun ne kadar sıklıkla damlayacağı ayarlanır. Bu vananın hemen altında öğütülmüş kahvenin bulunduğu silindirik yapıda bir hazne vardır. Damlayan su bu haznedeki kahve içerisinden geçer ve demlenmiş kahvenin yer aldığı bölüme ulaşır.

Cezve – Elektirikli Cezve ile Kahve (Türk Kahvesi)
Bu yöntemde kahve, cezvede pişirilerek hazırlanır. Cezveye 7-10 gram arası çok ince öğütülmüş kahve ve soğuk su konulur önce karıştırılır ve sonrasında ateş üzerine konulur. 3 dakika ateş üzerinde kalan kahve pişmiş olur. Son dönemde daha pratik pişirme yöntemleri için elektrikli cezveler sıklıkla tercih edilmektedir. Yine cezve ile kahve hazırlama yöntemleri arasında ısı kaynağı farklı olan kumda kahve ve közde kahve türleri de tercih edilebilmektedir.

Leave a Reply

  1. Zabaglione (Zabaione)

    […] ya da zabaione, muhallebi kıvamında, içinde ve üzerinde kurabiye, meyve, çikolata veya kahve (espresso) olacak şekilde hazırlanıp, kase ya da kupta servis […]