Kahve sadece tadıyla değil, üretiminden hazırlanışına, içiminden sunumuna oldukça geniş bir kültür. Kahve hakkında merak ettiğiniz tüm teknik terimleri bu sözlükte bulabilirsiniz…

Arabica:
Coffea arabica ağacının kahvesi. Robustaya göre yarı yarıya az kafein içerir (1.1 vs 2.2). Robusta’dan daha değerlidir.

Kahve ÇekirdeğiAsidite:
Kahveye tadını veren önemli komponentlerden biri. Kahvenin fırınlanması sırasında tad verici asitler ortaya çıkmaya başlar. Kahve ne kadar çok fırınlanırsa (koyulaşırsa) asiditesi o kadar azalır.

Barista:
Espresso makinesinde çalışan, espresso ve espresso bazlı içecekler yapabilen kişiye denir.

Bitterness (acılık):
Kahveye kötü lezzet veren özellik. Normal kahve bitter’dir ama bu ölçülü olmalıdır ve kahvenin tadı için gereklidir. Yeterinde fırınlanmayan kahve veya fazla ısıtılan kahvedeki acılık rahatsız edicidir.

Body (Kıvam):
Kahvenin damakta bıraktığı izlenim. Kağıt filtreden geçen kahvelerin kıvamı az, metal filtreden geçenler ise yoğun kıvamlıdır. Espresso ise şurubumsu kıvamlıdır.

Caffe Latte:
İtalyada içilen Espresso ve üzerine konmuş sıcak buharlanmış süt. Kahvaltıda içilir.

Café au lait (Kafeole):
Caffe Latte’nin Fransız versiyonu

Caffé americano:
Espressonun üzerine sıcak su ekleyerek espresso tadının homojen dağılmasını sağlamak. İtalyan

Caffeine:
Arabica’da %1.1, Robusta’da ise %2.2 bulunan ve insanın keyfini etkileyen madde. Psikoaktif ilaç. çayda da bulunur.

Cappuccino:
Espresso kahveye süt ve krema kıvamında süt köpüğü eklenerek hazırlanan kahve çeşididir.

Cinnamon Roast (tarçın fırınlama):
En kısa süreli fırınlama, açık kahverengi çekirdekler oluşur ve üzerlerinde yağ yoktur. Asidi fazladır ancak ucuza mal olur ve fırınlama sırasında ağırlık kaybı azdır. Genellikle karışımlarda kullanılır.

Çekirdek Kahve: çekirdek kahve alarak, ihtiyaça göre öğütmek, kahveyi daha uzun süre taze tutar. çekirdek halinde iken ince veya kalın öğüterek her pişirme metoduna uygun hale gelir.

Estate Kahve:
Tek bir tarlada yetişen kahvelere verilen isimdir. Bu tip kahveler yetiştiricinin gösterdiği özen sayesinde tadı ve kalitesi mükemmel kahvelerdir. (Sedoso De Colombia, Condesa De Costa Rica, Hawaiian Kona, Jamaican Blue Mountain, Royal Zimbabwe)

EspressoEspresso:
Genellikle, kahveyi kavuranın felsefesine bağlı olarak rengi orta koyuluk ile koyu arasında değişen bir kavrulmuş kahve çekirdekleri harmanıdır. Portafilter denen küçük filtre aparatına ince öğütülmüş kahve çekirdeği konur ve üzerine baskı uygulandıktan sonra espresso makinasına takılır. Sıcak suyun yüksek basınçla kahvenin üzerinden geçirilmesiyle espresso hazırlanır.

Espresso Macchiato:
Espressonun üzerinde bir kat süt köpüğü olması

Espresso Risretto:
Espressonun bir modifikasyonu. Basınçlı suyu daha kısa süre açık tutup, az miktarda ama koyu bir espresso elde etmek.

Espresso con panna:
Espressonun üzerine krem konması

Fırınlama (Roasting):
Kahve çekirdeklerinin özel fırınlarda kavrulması. Kavurma derecesine bağlı olarak kahve çekirdeğinin rengi koyukahverengiye döner. Kavurulan kahvede eriyebilen yağ ve proteinler yüzeye çıkar, asitler başka asitlere dönüşür ve şekerler karamelize olur.

FrappeFrappe:
Soğuk sütün içerisine kahve, şeker ve krema karıştırıldıktan sonra üzerine buz ilave edilerek servise sunulan soğuk kahve.

French roast (Fransız fırınlama):
Bitter çukulata rengindedir ve çekirdeğin üzeri tama yakın yağ ile kaplıdır. Espresso fırınlama da denir. En fazla fırınlanmış kahvedir.

Full-city roast:
Orta derecede fırınlanmış kahve çekirdeği. Yaygın olarak kullanılan bir fırınlama ise de, giderek daha koyu çekirdekler rağbet görmektedir. çekirdeklerin üzerinde yağ yoktur.

Harman (blend):
Bir ya da birden fazla kahve çekirdeği çeşidinin ya da türünün bir karışımı.

Hazır kahve (Instant Coffee veya Granül Kahve):
Suda eriyen kahve türü. çoğunlukla otomat makinelerinde kullanilan pişmiş kahvenin kurutlmuş halidir.

Püskürterek Kurutma (Sprey Dried): Hazır kahvenin klasik çeşidini elde etme yöntemidir.

Dondurarak Kurutma (Friez Dried): Hazır kahvenin Gold çeşidini elde etme yöntemidir.

Irish Coffee:
Isıtılmış bir şarap bardağına 2 ölçü viski ve 1 çaykaşığı koyulur. üzerine taze yapılmış sıcak kahve eklenir ve karıştırılır. Karışınca üzerine 1 ölçü kalın krema yavaşça akıtılır ve karıştırmadan sunulur.

Italian roast (İtalyan fırınlama):
çekirdeklerin üzeri yarıdan fazla yağla kaplıdır. İyice koyulaşmıştır. Sütlü çukulata rengi vardır.

Karamelizasyon:
Kahve çekirdeğinde bulunan ve kıvamı ve tadı etkileyen karbonhidratların fırınlanma işlemi sırasındaki değişimi. Kahve çekirdeği koyulaştıkça, karamelizasyon artar ancak aşırı fırınlanırsa, yanık kokar.

Kava Turécka:
Çek Cumhuriyetinde kahveye “kava” adı verilir. Kava Turecka ise Türk kahvesi anlamına gelir. Bizim içtiğimiz kahveden farkı daha büyük fincanlarda içilmesi ve daha kalın çekilmiş kahveden yapılmasıdır. Bu kahve dibe tam çökmez ve köpüğü içerken ağzınıza gelir.

Klorojenik asit: 
Kahvenin asiditesini veren ana asitlerden. Tadı kötü olup, kahve fırınlandıkça giderek kaybolur ve yerini tad verici asitler alır.

Kolloidler:
Kahvede eriyemeyen ancak metal filtrelerden geçebilen partiküller. Kahvenin ağızdaki izleniminde önemli etkisi var. Kahve köpüğünü oluştururlar.

Latte Machiatto:
Buharlanmış sütün içerisine biraz espresso koymak.

Mokali Milk ShakeMoka:
Yemen kahvesi, Adını Yemen’deki Muka şehrinden alır. 17. yy’a kadar dünya kahve gereksiniminin hemen hepsini karşılardı.

Organik kahve:
Kimyasal gübreler ya da pestisitler kullanılmadan yetiştirilmiş kahveyi belirtir.

Otsu:
Kötü bir kahve tadını belirtir. Genellikle, çekirdekleri yıkamak için saf olmayan su kullanıldığında ortaya çıkar ya da işleme sırasındaki uygunsuz kurutmadan kaynaklanır.

Quaker:
Olgunlaşmamış haldeyken toplanmış kahve bitkisi.

Rio-Y:
Rio de Janeiro kaynaklı kahvelerde bulunan iyotlu, ilacımsı bir tat. Avrupa ve Amerika’da tercih edilmese de, Türkiye’de en çok tercih edilen kahvedir.

Robusta:
Robusta kahve çekirdekleri hastalıklara son derece dayanıklı olup deniz seviyesine daha yakın yüksekliklerde yetiştirilmektedir. Ancak, Arabica çekirdeklerinin sevilen lezzetine sahip değildir. Bunlar, çoğu ticari kalitedeki instant kahvelerde ve “süpermarket” kahvelerinde kullanılır. Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerinden daha fazla kafein içerir.

Stinker:
Aşırı olgunlaşmış haldeyken toplanmış kahve meyvasıdır

Swiss Water Metot:
Kahve çekirdeklerinin kafeinin %99’unun su tanklarında tamamen doğal olarak uzaklaştırılması işlemidir

Turk_Kahvesi_001Tahmis:
Kurukahve

Türk Kahvesi:
Pudra kadar ince öğütülmüş kahve, cezvede pişirilerek elde edilen telveli bir kahve çeşidi.

Vienna Roast:
Orta derecenin üzerinde fırınlanmış çekirdeklerdir. üzerlerinde yağ belirmeye başlar. Tercih edilen bir fırınlama şeklidir.

Yaşlı kahve:
Sıcak ve nemli havada depolanan yeşil kahve çekirdekleri. Pahalı ve aranan kahvelerdir.

Leave a Reply

  1. Türk kahvesiyle fındıklı biscotti keyfi

    […] 9. yüzyıldan itibaren tüketildiği bilinen kahvenin Etiyopya kökenli olduğu ve oradan Yemen, Arabistan ve Mısır’a yayıldığı […]

  2. Frappe (Buzlu Kahve) - Gurme Rehberi

    […] türlü buzlu kremalı, çikolata soslu kahve çeşidi olan frappe, özellikle Yunanistan’da oldukça yaygın bir soğuk içecek […]

  3. Aztekler’in hayat iksiri baharatlı kakao tarifi

    […] Kahve: İçerdiği kafeinin santral sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır. Kafeinin etkileri kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber en sık rastlananlar kalpte ritim bozukluğu ve çarpıntı, hipertansiyon, kansızlık ve mide rahatsızlıklarının artmasıdır. Uyanık kalmak ve yorgunluğu azaltmak amacıyla biraz fazla tüketilmesi alışkanlık yapabilmektedir. Ayrıca kafein idrar ve dışkı yoluyla az miktarda kalsiyum kaybına da neden olmaktadır. Bu sebeple kahveyi latte veya capuccino şeklinde sütlü olarak içmek kalsiyumu takviyesine yardımcı olacaktır. Kilo kontrolü sağlamak amacıyla tam yağlı süt yerine düşük yağlı veya yağsız sütler tercih edilebilir. […]