Antakya zengin tarihi ve kültürünü mutfağında da yaşatan bir kent. Birçok restoranıyla bu yemek kültürünü konuklarına tanıtan Antakya’da şık bir mekan var: Sveyka. Bu özel restoran Antakya’nın kadim tarihini, dini zenginliği en iyi yansıtan mevkisinde hizmet veriyor. Kurtuluş Caddesi üzerindeki havranın tam bitişiğinde yer alan restoranın hemen karşısında Sarımiye Camisi, caminin arkasında Katolik Kilisesi, biraz ilerisinde de Habibi Neccar Camisi bulunuyor. Özetle, Antakya’yı simgeleyen o ünlü çan, hazan, ezan fotoğrafının gerçekleştiği bölgede bulunan mükemmel bir taş binada lezzet sunuyor Sveyka Restaurant.

Sveyka’nın bulunduğu tarihi binanın geçmişi 40’lı yıllara dayanıyor. Bina, 1944’de Abbud Mizraki ve eşi Milo Mizraki tarafından yaptırılmış. Ev sahibesinin Amerika’ya yerleşme kararından sonra binayı satın alan İbrahim Elmas, o güne kadar yaklaşık olarak 35 yıldan beri yurtdışında sürdürmekte olduğu restoran işletmeciliğini bu kez burada yapmaya karar vererek kolları sıvamış. İbrahim Elmas Bey’in oğlu İnşaat Yüksek Mühendisi Deniz Elmas ve Mimar Can Üçyıldız’ın titiz çalışmaları sonrasında, Antakya, görsel olarak şık bir binaya kavuşmuş. Bir tarihi eser gıpta edilecek bir biçimde yeni baştan kullanıma kazandırılmış.

Sveyka, yöresel tatların yanı sıra dünya mutfağından da lezzetler sunuyor. İbrahim Bey, uzun yıllar boyunca yurt dışında edindiği gastronomi deneyimini burada hayata geçirmiş. Yerli ve yabancı konuklara yönelik zengin içerikli hizmet amacıyla hem yöresel tatlar hem dünya mutfağı burada önemsenmiş. Tabii bütün bunlardan sonra, burada yaşanan keyfin, damak tatlarının yanı sıra mekanın geçmişindeki gizeminden ve başarılı restorasyonun yarattığı albeniden kaynaklandığını da özellikle söylemek gerekiyor.

Leave a Reply