Arnavut mutfağının önemli lezzetlerinden “Samsa“, yoğurtlu mantı (mantija me kos) olarak yapılan bir Arnavut böreğidir. İçi boş olarak yapılan mantının üzerine sarımsaklı yoğurt konulmasıyla hazırlanır. Her ne kadar çok basit ve malzemesi az gibi görünse de samsa, Arnavut Böreklerinin önemli lezzetlerinden biridir.

Malzemeler

  • 1 Kilo Un
  • 1 Çay Kaşığı Maya
  • 1 Kilo Yoğurt
  • 1 Çay bardağı Sıvı Yağ
  • 2 Diş Sarımsak

Yapılışı
Hamur Hazırlanışı
Hamuru için ise 1 kilo un, bir miktar tuz ve suyla birlikte yoğrulur, kulak memesi kıvamına geldikten bir miktar (15 dk.) dinlendirilebilir. Daha sonra hamur üç eşit parçaya ayrılarak, sırasıyla açılır. Açılan hamurun üzerine yağ sürülerek, ortasında yuvarlak kalacak şekilde yanlardan kesilir ve orta bölümde toplanır. Unla birlikte tepsi boyutuna kadar tekrar açılır.

Margarin ve sıvı yağ birlikte eritilir. Ortalama tepsi boyutunda tekrar açılan hamurun üzerine margarinle birlikte eritilen sıvı yağ sürülür ve kenarlarından kol böreği gibi bir miktar kıvrılır bıçakla kesilir. Daha sonra küçük parçalara ayrılır. Tepsinin üzerine yağ sürülerek mantılar dizilir. Fırında pişirilen mantıların üzerine yoğurt ve sarımsakla hazırlanan karışım dökülür ve sıcak sıcak yenir. Afiyet olsun.

Leave a Reply