Beyoğlu Tomtom Kaptan Sokak’ta bulunan Nicole, Paris’te eğitim görmüş ve Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış şefler Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu Sakarya çiftinin İstanbul’daki yeni adresi.

Nicole Beyoglu2Yerli ve taze malzemelerden oluşan mevsimsel menüleri, şato tarzı şaraplara ağırlık veren kavı ve Özdemir Kaan Afacan yönetimindeki deneyimli servis ekibi ile Nicole, rafine damaklara hitap eden bir şef restoranı.

Tomtom Suites’in İtalyan Konsolosluğu bahçesi ve ardında Adalar’a kadar uzanan eski İstanbul manzarasına sahip terasında yer alan Nicole, adını Fransisken rahibelerinin hastalara şifa dağıttığı tarihi binanın başrahibesi Agnès Marthe Nicole’den alıyor.

Nicole Beyoglu5Şef Kaan Sakarya yurtdışında geçirdiği üç sene boyunca Michelin yıldızlı Arpège, Taillevent, In De Wulf, L’Ami Jean gibi dünyaca ünlü restoranlarda çalıştı. Pasta Şefi Aylin Yazıcıoğlu Sakarya, Ecole Cordon Bleu‘den sonra Chocolaterie Jean-Charles Rochoux, Patisserie Stéphane Glacier (MOF – Fransa pastacılık Şampiyonu) ve Restaurant Alain Senderens‘te ustalaştı. Şimdi biri mutfaktan diğeri de tatlılardan sorumlu olarak Nicole‘de eşsiz bir fine-dining deneyimine imza atıyorlar.

6 haftada bir değişen dinamik menüsünde Kaan’ın her hafta Feriköy Ekolojik Pazar’dan kendi seçtiği organik sebzeler, Balık Pazarı’ndan taze deniz ürünleri, mevsiminde yaban mantarları, yöresel artizanal peynirler bulunuyor. Menüyle kısıtlı kalınmaksızın, günlük temin edilen özel ürünler aynı akşam sürpriz lezzetler olarak misafirlere sunuluyor. Nicole‘de Aylin’in çeşit çeşit ekmekleri ile başlayan akşamınız artizanal dondurmalar, tatlılar derken el yapımı çikolatalar ile tamamlanıyor.

Nicole Beyoglu4Şefler, her yeni menüde yerel malzeme ve teknikleri, yurtdışında kazandıkları deneyimlerle damıtıp özgün ve dinamik bir tarz yaratıyorlar. Kısa ve uzun tadım menülerinin yanı sıra sundukları şefin sürpriz tadım menüsü “blind tasting” bu tarzı tanımak için denenebilecek seçenekler. Kaan’ın yemeklerinden sonra Aylin’in birbiri ardına sunulan rafine tatlıları ve çikolataları gecenin Tatlı Son’u. Her tabakla servis edilen kadehte şarap eşleşmesi bu deneyimi daha da özel kılıyor.

Nicole‘de servis ve şarap programı, Restoran Müdürü Özdemir Kaan Afacan’ın yönetiminde. Kaan Afacan ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünü bitirdikten sonra 1990’lı yıllarda MBA için San Francisco’ya gitti. Şarap ve gastronomiye olan tutkusu sayesinde yeme-içme ve ağırlama sektörüne adım attı. O dönemde Kaliforniya’da Chez Panisse’in önderliğinde ortaya çıkan gastronomik devrim havasından etkilendi, fine dining ve şarap konularında kendini geliştirdi. Kendisi de amatör şarap yapımcısı olan Kaan Afacan Nicole’ün şarap menüsünde butik üreticilerin şato stili Türk şaraplarına ağırlık veriyor.

Nicole ekibi özel davetler, kutlamalar ve iş yemeklerinde de misafirleri için özgün çözümler üreterek, rafine bir gastronomik deneyim sunuyor. Nicole‘de kısa tadım menüsü, uzun tadım menüsü ve Şefin Sürpriz Menüsü arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Leave a Reply

  1. Ünlü şeflerin restoran tercihleri - Gurme Rehberi

    […] tutmaya çabalayan özellikle şef işletmeleri olduğu için Kantin, Maya, Gile, Yeni Lokanta, Nicole gibi işletmeleri […]