İtalyan mutfağının dünyadaki en önemli markalarından Mezzaluna, İzmir’deki 2 şubesiyle gerçek bir İtalyan yemeği keyfi yaşatmakta. İzmir de dahil olmak üzere dünyadaki bütün Mezzalunalar‘ı Floransalı mimar Roberto Magris çizmiş ve dekore etmiştir. Restoranların en önemli özelliklerinden biri duvarlardaki “Mezzaluna” temalı resimlerdir. Mezzaluna, İtalyanca “yarım ay” anlamına gelmektedir. İkinci anlamı ise İtalyan mutfaklarında kullanılan “sebze biçme” aletinin adıdır. Mezzaluna’nın logosu da buradan gelmektedir.

Dekorasyon elemanlarının çoğu İtalya’dandır. Toscana vazoları, Floransa orijinli küpler, seramikler ve Venedik maskelerinden oluşur.

Mezzaluna, uluslararası lezzet kuruluşu ZAGAT tarafından Avrupa’nın en iyi lokantaları arasında gösterilmektedir. Mezzaluna bu kuruluşun Top Europian Restaurants kitabına da girmeyi başarmıştır.

İzmir Mezzaluna, 2002 yılında bu zincirin bir parçası olarak özenle restore edilmiş tarihi bir yapı olan Konak Pier alışveriş merkezi içerisinde açılmıştır. Mezzaluna İzmir şehir merkezinde, tek gerçek İtalyan restoranı oluşu, kışın içeriden de görünen deniz manzarası ile, bahar ve yaz aylarında deniz kıyısına koyduğu masalarıyla çok özel değerlendirilmektedir. 5 yılını yeni doldurmuş bir İtalyan restoranı olmasına rağmen Amerika ve Avrupa’da en çok satan (İngilizce) Türkiye rehberi içinde bulunan İzmir’deki restoranlar bölümünde bağımsız olarak yayımlanan paragrafı sizlerle paylaşmak isteriz..

This slick and glamorous Italian restaurant at the end of Konak Pier is ample proof of İzmir’s culinary supremacy. Snacks and salads are served all day but the chef’s talents shine in the evening, the decor is nautical outside with upmarket Italian furnishings inside.

Mezzaluna’nın kuruluş amacı İtalya dışında da gerçek İtalyan yemeklerinin aynı damak tadı ile en iyi şekilde servis edilebilmesidir. Bu amaçla tüm Mezzalunalar’da İtalyan şef olması şartı vardır. İzmir Mezzaluna’nın da İtalyan şefi Domenico Ranieri’dir.

Kendisi, dünyanın birçok yerinde (Meksika, Japonya, Avustralya, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri) İtalyan restoranlarında şeflik yapmıştır. Son durağı İzmir’i, İtalya’da kendi bölgesi olan Puglia’ya çok benzettiği için şehrimizde çok mutlu olduğunu söylemektedir. Bunun etkisini de aynı malzemeleri bulabildiğinden dolayı yaptığı İtalyan yemeklerinde de gözlemlemek bizler için büyük mutluluk teşkil etmektedir.

ŞEFİN TAVSİYESİ
İtalya’da, kendi bölgesi olan Puglia’ya çok benzeyen Ege bölgemizde yaptığı araştırmalar sonucu kum midyelerini, kalamaları, karidesleri ve balıkları inanılmaz lezzetli bulan şef Domenico Ranieri, kendi elleriyle yaptığı “Tagliatelle alla Pescatora“yı sunar. (Ev yapımı tagliatelle; karides, kalamar ve kum midyesi az sarımsaklı domates sosunda)

Leave a Reply

  1. Mezzaluna Ristorante Nişantaşı

    […] Buyaka Express, Nişantaşı Ristorante), Ankara’da 2 (Bilkent, Kavaklıdere), İzmir’de 2 (Konak Pier, Çeşme-Yıldızburnu) olmak üzere toplam 12 şubeyle hizmet veriyor. İstanbul’da şef Carmine […]