İtalyan mutfağının İstanbul’daki en yeni temsilcilerinden La Trattoria Leon, Şişli Teşvikiye’de Haziran 2011’de açıldı. Dekorasyonundan özgün menüsüne kadar herşeyi oldukça zevkli, sıcak ve estetik bir mekan olan Leon, İtalyan yemeklerinde farklı lezzetleri arayanlar için keyifli bir restoran.

Leon Trattoria‘yı diğer İtalyan restoranlarından ayıran önemli özellikleri var. Genelde İtalyan restoranları şık ve lüks dekorasyonları, iddialı menüleri, yüksek yemek fiyatları ve elit müşteri kitlesiyle bilinirken, Leon‘da İtalya’da rastlanılan, mütevazi, ev sıcaklığındaki bir trattoria keyfini bulabilirsiniz.

Leon‘dan içeri girdiğinizde, gerçek bir trattoria ortamı sizi karşılamakta. Girişteki kara tahta üzerinde tebeşirle günün yemekleri yazılı. Hemen devamında, İtalya kartpostallarının süslediği bir bölüm var. Leon’un kapalı kısmına girince, yer yer çıplak tuğla örülü duvarların üzerindeki İtalya resimleri dikkati çekiyor. İçerisi de, dış mekan gibi ev sıcaklığında, iddiasız ve samimi. En arkada küçük bir balkon da bulunuyor, dileyen buradaki masalara oturuyor. Menüler de trattoria usulü; yani hem el yazısı, hem de içerdiği yiyecekler uygun fiyatlı. Çok fazla çeşit olmasa da, her damak tadına uygun bir lezzet var burada.

Mekanın pizzası, ülkemizde alışkın olduğumuz Romano tipi ince ve gevrek hamurdan değil, pideyi andıran Napoletana tipi, yani kenarları kalın, orta kısmı daha gevşek ve yumuşak hamurdan yapılıyor. Siparişi verdikten sonra cam sürahilerde su ve baharatlı zeytinyağıyla taze foccacia geliyor. İtalyan mutfağının olmazsa olmaz lezzeti caprese, burada mozzarella’nın yanında roka, marul, göbek, kırmızı lahana ve cherry domates ile yapılıyor. Her caprese siparişi için yeni bir mozarella buffalo paketi açılıyor, hemen servis ediliyor. Yemeklere sofra şarabı eşlik ediyor. Makarnalar taze olarak mutfakta hazırlanıyor. Penne arrabiata ve porçini mantarlı krema soslu fettucine özellikle tavsiye edilmekte. Leon Trattoria hergün 10.00-24.00 saatleri arası hizmet vermekte.

Leave a Reply

  1. isimsiz

    Hayatımda gittiğim en kötü İtalyan restoranı… Servis çok kötü, hiç hijyenik değil… Masanın üzerinde saç falan var… Çalışanlar çok ilgisiz… sakın gitmeyin derim…

  2. Bence siz baska bır yere gıtmıssınız servıs harıka yemekler sahane sız alman lokantasına gıdın

    Bence siz baska bır yere gıtmıssınız servıs harıka yemekler sahane sız alman lokantasına gıdın