Hünkar Lokantası mesleği kuşaktan kuşağa geçiren bir ailenin İstanbul’da kurduğu bir lokanta. 1950 yılında baba Talip Ügümü tarafından Fatih’te açılıyor. Ve 2000 yılı sonlarına dek bu ilk gözağrısı semtte mütevazi görünümlü ama yemekleri ile nam salan, Türk mutfağı denince akla ilk gelen isimlerden biri olarak hizmet veriyor. Daha sonra şehrin diğer semtlerine taşındığında Fatih müdavimleri onu izliyor elbet ama geleneğin ev mutfağı anne şefkati ile buluştuğu bu tatlar sürekli damak hafızasına sahip çıkan yeni müdavimler de ediniyor. Hatta sınır ötesine en çok komşu Yunanistan’a başaşçı Feridun Ügümü’nün artık olağanlaşan yemek seyahatleriyle taşınması kaçınılmaz oluyor.

Bugün Hünkar Nişantaşı’nda çok ferah iki katlı yerinde artık Fatih’teki sevimli esnaf lokantasının çok daha ötesinde, devraldığı mirasın hakkını hem dünyanın sayılı metropollerinden birinin ahalisine, hem kültür, din, dil farklarının ayırmış olduğu kocaman bir dünyanın yemek gibi insanlararası iletişimi, kültür aktarımını en keyifle ve nerdeyse başka hiç bir şeyin başaramadığı kadar çabuk ve kapsamlı başaran bir alanda bütün dünyaya çok özenle, aşkla, şevkle, ve yüzyılların bilgisiyle ve elbet gerçekten çok lezzetle sunuyor.

Hünkar‘ın mönüsünde Anadolu ev yemekleri, kuru fasulye, pilav, ıspanak, beyendili kebap, puf böreği, vişneli ekmek tatlısı, samsa tatlısı, aşure, sakız muhallebisi ilk göze çarpanlar.

Leave a Reply

  1. Nişantaşı’nı Kullanma Kılavuzu

    […] pilavı bölgenin favorisidir. Hünkar öğle yemeklerinin değişmezidir. Ev yemeği denilince Hünkar’dan başkası […]

  2. İstanbul’un en lezzetli 35 çorbası

    […] ve kıvamlı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Harbiye 0212 232 42 0120. Paça çorbası (Hünkar Lokantası) 10 TL. Hünkar’ın paçası dillere destan… Ağır ateşte yumuşayıncaya kadar iki saat […]