Gram, Beyoğlu’nun yeni gurme mekanlarından. 2010 Time Out İstanbul / Gusta Yeme-İçme Ödülleri’nde ‘En İyi Şef’ unvanlı Didem Şenol‘un yeni restoranı Gram, Meşrutiyet Caddesi’nde küçük mekanında lezzet sunuyor.

Yemek servis edilen bölümde Gram’ın misafirlerinin ortak kullandığı iki geniş ahşap masa ve tam anlamıyla açık bir mutfak var. Öğle saatlerinde burada açık büfe servis yapılıyor, akşamları ise 8 ila 16 kişilik gruplara özel yemekler hazırlanıyor Gram’da. Akdeniz ve dünya mutfaklarından Didem Şenol’un yaratıcı deneyimleri ile hazırlanmış özel tatlar menüde yerini alıyor.

Açık büfede günlük hazırlanan salatalar, zeytinyağlılar ve sıcak yemekler bulunuyor. Özel tatlara örnek olarak, karpuzlu kısır, rezene ile tatlandırılmış dana dilli kuşkonmaz salata, fasulye ile servis edilen gravlax, yani şeker, tuz ve dereotuyla işlenmiş somon, soğan, domates, havuç ve biraz da anasonla tatlandırılmış deniz tarağı, yeşil erik ve enginar salatası. Tabii yemekleri bu denli leziz yapan bir başka unsur da iştah açıcılar, örneğin Gram’ın kendi süzdüğü, yoğun tatlı kuru yoğurt, veya Bolu’dan getirtilen patatesli ekmek.

Sıcaklardan ise rezene, bakla ve bademle servis edilen ot kavurma, kapariyle servis edilen sardalya mutlaka denenmeli. Tatlılar ve kurabiyelerde ise margarin değil, yağın hası kullanılıyor ve bu da tadında büyük bir fark yaratıyor. Brownie’nin yanında servis edilen, gerçek vanilya ve acıbadem ile yapılmış dondurma, ıhlamurlu panna cotta hiçbir yerde tadamayacağınız çok özel lezzetler.

Minimal, iç açıcı dekoru, tam kıvamında, sağlıklı ve Beyoğlu fiyatlarına göre oldukça hesaplı yemekleri ile Gram, İstanbul’un özel lezzet duraklarından biri konumunda.

Leave a Reply

  1. 25 popüler şefin favori tabakları

    […] Fatih Karadeniz Pidecisi’nde kıymalı pide Didem Şenol (Karaköy Maya/Gram) Bu sezonki favorim, her kış olduğu gibi, Fatih Karadeniz Pidecisi’nin pideleri. Bu pidecide […]

  2. Lokanta Maya ile lezzet serüveni

    […] sevilen mekanlarından Lokanta Maya ve Gram’ın sahibi Didem Şenol’u Time Out İstanbul 2010 Yeme İçme Ödülleri’nde aldığı ‘En […]