Beşiktaş Akaretler’de lezzet sunan Gile Restaurant, Türk mutfağında deneysel tatlar getiren menüsüyle seçkin bir fine dining restoranı.

Yaş üzüm tanesi anlamına gelen “Gile“, şefleri Üryan Doğmuş ve Cihan Kıpçak’ın deyimiyle “avangard Türk mutfağı” olarak niteleniyor. 40 kişilik kapasitesi ve kaliteli şaraplarıyla Avrupa yakasının en özel mekanlarından biri olmaya aday. Gile web sitesinde şöyle tanıtılıyor:

İyi bir restoran bütün olarak sadece iyi yemek ve şaraptan ibaret değildir. Önemli olan; bunları hayata geçiren o yapıya, o ruhu veren karakterler ve hikayelerdir…

Gile Restaurant AkaretlerBu ana düşünceden yola çıkarak planlanan Gile‘nin mutfağa bakış açısı, içinde bulunduğu coğrafyanın tüm lezzetlerini daha da rafine bir hale getirip, modern bir anlayışla tekrar yapılandırmaktır.

Ekibimiz için “Gile’nin iskeleti” dersek abartmış olmayız. Çünkü sizlere inandıklarımız çerçevesinde bir hizmet verebilmemiz, felsefemizi sizlere yansıtabilmemiz; onların anlayışı, yetenekleri, bağlılıkları sayesinde mümkün olabiliyor. Ekip olarak çalışırken evimizdeki kadar rahat, ailemizleymişçesine mutlu olduğumuzu hissettiğimizde, sizleri de memnun edeceğimizden hiç şüphemiz olmuyor.

Çünkü şuna inanıyoruz; ancak mutlu bir ekip, misafirlerini de mutlu edebilir.

Menünün oluşum ve ortaya çıkma süreci, sanılanın aksine, oldukça zorlu bir süreçtir. Hiçbir yemek, ilk hayal ettiğiniz haliyle tabağa yansımaz. Tekrarlar, mutfakta geçirilen uzun saatler gerekir… Menünün oluşması sırasında yaşanan bu karmaşık dönem, sokaktan, anılardan, hatta arkadaşlarımızdan izler taşır. Ve çoğu zaman, onlar bize ne kadar yardım ettiklerinin farkına bile varmadan, ortaya çok güzel şeyler çıkar…

Gile’de
Küçük bir düğün kokteyli, sosyal bir etkinlik ya da kurumsal bir davet için size Gile‘yi kullanma imkanı sunuyoruz. Konuklarınıza gastronomik bir deneyim yaşatmak isterseniz uygunluk ve fiyatlar için lütfen irtibata geçin.

Evinizde
Eğer aklınızdan geçen evinizde ya da bahçenizde bir yemek ise, Gile deneyimini ve servis kalitesini size getirebiliriz. Bu gibi talepleriniz konusunda görüşmek için lütfen iletişime geçin.

Leave a Reply

  1. En iyi fine dining restaurantlar

    […] Gile Restaurant “Avangard Türk mutfağı” müdavimlerini bekliyor Şefler Cihan Kıpçak ve Üryan Doğmuşi, “Avangard Türk mutfağı” stilindeki sürprizli lezzetlerin meraklılarını ve tüm lezzet tutkunlarını Gile’ye bekliyor… Yazın kahveli ceviz püreli karpuz salatası, kavun ile servis edilen ördek pastırması denerken sonbaharda vasabili haydari ile servis edilen isli lakerda, güllü soğan ve tarhunlu 28 gün dinlendirilmiş dana sırtı, 36 saatlik kuzu gerdan, ve kağıt kabak ile karşınıza çıkıyor. Hem iddialı hem de denemekten kendinizi alıkoyamayacağınız menüsüyle İstanbul’un gastronomik kültürüne sanki bambaşka bir kapı açıyor. Ayrıca bu kışa özel şeflerin hazırladığı 6 farklı tabaktan oluşan ve “ikonik” olarak adlandırılan tadım menüsü, Gile müdavimlerine şeflerden küçük bir teşekkür olarak geçmiş menülerindeki imza yemeklerini bir araya getiriyor. […]