Dai Pera Beyoğlu’nun büyüleyici atmosferinde eşsiz lezzetler sunan özel bir restoran. Osmanlıcada ‘yemeğe davet eden’ anlamına gelen Dai Pera, İtalyan, Uzakdoğu, Çin, dünya mutfaklarının İstanbul’da yayılmasıyla geri planda kalmış İstanbul tatlarına odaklanmış bir mekân. Dai Pera, unutulmaya yüz tutmuş, özlem duyulan geleneksel tatları mekanında özenle bir araya getirmeye devam ediyor. İstanbul’un Balkan, Rumeli, Arnavut, Yahudi, Ermeni kökenli engin tarihini, bugünün vizyonuyla birleştiren mekan, menüde bulunan etli kuru fasulye – pilav, etli pazı sarması, beğendili kuzu tandır gibi İstanbul yemeği örneklerini gün boyu çalan jazz müzikle harmanlayıp misafirlerinin beğenisine sunuyor.

Geçmişten gelen yemek kültürünü en klasik haliyle koruyup bugünün ortamına taşıyan Dai Pera, tüm lezzet tutkunlarını aynı adreste buluşturmayı hedefliyor.

Hafta Sonları Kahvaltı
Çocukluğunuzu hatırlatan pişi, kağıtta pastırma, lor üzerine keçiboynuzu pekmezi, acuka, kavurmalı yumurta, kavrulmuş yeşil biberli çökelek ve yumurtalı ekmek ile çeşitli sunumları olan Dai Pera hafta sonu kahvaltınızı daha da keyifli hale getiryor.

Öğle Yemeğine Güzel Tatlarla Kısa Bir Mola
Dai Pera da gündüz özenle yapılan ev yemekleri servis ediliyor. Öğlen ve iş arasında hoş bir mola için Dai Pera tam yeri… Etli yaprak sarması, kuzu tandır – iç pilav, reyhanlı etli bulgur pilavı, nohutlu mantı ile öğle molasında annenizin yemekleri lezzetinde tatlar sunuyor. Türünde nadir görülen sunum ve her gün değişen mönü ile seçkin alternatifler sunan Dai pera’da yemekler Ayvalık’tan getirilen sızma zeytinyağı ile ev titizliğinde ve açık mutfak düzeninde pişiriliyor.

Akşam Yemeğinde “Ballı Bonfile”
Alışılagelmiş restoranlara alternatif olarak; alkol ile sıcak yemeği kendine özgü tarzı ile birleştiriyor. Türk yemeklerine şarap eşlemesi yapılan Dai Pera’da, akşamları zengin peynir çeşitleri sunumları, zeytinyağlı çeşitleri, ev yapımı füme etleri, mücver, füme etli peynir sufle gibi başlangıçlarla şaraba geçiş yapılan mekanda ballı bonfilenin yeri bir başka…

Dai Pera, doğal ve samimi ortamı ile annenizin mutfağında gibi hissettirirken, aynı zamanda yabancı kültürlere gerçek İstanbul mutfağını tanıtmayı hedefliyor.

Leave a Reply