chefscupcakeChef’s İstanbul Mutfak Atölyemizi 2004 yılı Ekim ayında hizmete açtık ve ilk düzenli kurs programlarımıza Ocak 2005’te başladık. Konusunda uzman eğitmen şeflerimizle başlattığımız uygulamalı Yemek ve Pastacılık Kurslarımızın yanı sıra çikolata, el yapımı ekmek, taze İtalyan makarnaları ve sosları, Akdeniz ve Türk mezeleri, sushi gibi kurslar da eklendi.

Bu atölyeyi açarken iki amacımız vardı;

1. Yemek ve pastacılık alanındaki teorik ve pratik bilgi ihtiyacına cevap verebilmek.

2. Hobi olarak mutfağı seven insanların, rahatça hareket edebilecekleri bir atölye ortamında hem stres atmak, hem de yemek pişirme keyfini yaşayarak, hobilerini geliştirerek mutfağa girme konusunda cesaret kazanmalarını sağlamak.

Yoğun iş ve çalışma hayatı evimizin özenle düzenlenmiş alanlarından biri olan mutfağa girebilmemiz için bizlere fırsat vermiyor. Doğal olarak da yemek pişirmek için bir şeyleri deneme yanılma yöntemi ile uygulayarak öğrenmeye de zaman kalmıyor.

Hiç yemek yapmamış bir insanın ilk seferde başarılı bir pilav ya da lezzetli, yumuşacık bir et pişirmesini bekleyemezsiniz. Yapmadan, görmeden, yaşamadan bu çok zordur. İşte bizler bu ihtiyaca cevap vermek için “Temel Mutfak” kursumuzu açtık. Hiç yemek yapmasını bilmeyen ve öğrenmek isteyenlere kapımız açık. Eğer hiç elinize tava, tencere, yağ, kaşık almadıysanız, ocağınızın ateş gücünü bilmiyorsanız, neye ne kadar tuz atılacağı konusunda bir fikriniz yoksa, baharatları, sos ve terbiyeleri tanımıyorsanız, malzeme bilginiz yoksa, elinize aldığınız tariflerde başarılı olma şansınız çok azdır.

Chef’s mutfağına gelip ilk 3 saatlik kursu aldıktan sonra yemek pişirme konusundaki endişelerinizin %50’sinden kurtulursunuz. İkinci 3 saatlik mutfak maceranızdan sonra artık güveniniz tamdır ve mutfağa, yemek pişirmeye karşı cesaretiniz oluşur. Artık markete girdiğinizde bile sebze-meyve tezgahına, makarna rafındaki ürünlere, etlere, sütlere bakışınız bile değişir. Çünkü lezzetli bir yemek yapabilmenin ilk kuralı önce malzemeyi tanımak ve alışverişi doğru yapmaktır.

Pastacılık alanında uyguladığımız kurs programı sonunda ise katılımcılar, A’dan Z’ye her aşamasını kendi elleriyle yapmalarına rağmen pastalarını tamamladıklarında gözlerine inanamıyorlar ve biz her seferinde hepsinden aynı şeyi duyuyoruz: “Bu pastayı yapabildiğime inanamıyorum”. Hatta pastasına kıyamayıp haftalarca buzdolabında saklayıp gelene-gidene gösterenler da az değil… “Başlamak başarmanın yarısıdır” der büyüklerimiz. Gerçekten de her işte olduğu gibi bu işte de böyle.

Cafe-pastane açmak, butik pastalar üretmek, evinden siparişle brownie’ler, muffin’ler, hakiki cheesecake’ler yapmak isteği ile kurslarımıza gelenlerin pek çoğu bu hayalini hayata geçirdi bile. Hobilerini, hünerlerini kazanca çevirenler hiç de az değil.

Tek seanslık Çikolata, Meze, İtalyan makarna, Sushi, Köfte, Pilav, Balık ve Ekmek kurslarımıza gösterilen yoğun ilgi de artık insanların sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerle beslenme konusundaki kararlılıklarının bir göstergesi. Ve tabii ki bu uğraşıların en güzel yanı da kendi ellerinizle hazırladıklarınızı sevdiklerinizle paylaşmanız; 3-4 saat boyunca sıra dışı bir ortamda, kocaman bir mutfakta kendi mutfağınız gibi rahatça hareket ederek işin tadını çıkarmanız.

Geride bıraktığımız 6 yılda binlerce kursiyerimiz oldu, binlercesini daha ağırlamaya hazırız. Bu sene Börek, Tatlı, Zeytinyağlılar kurslarımız da başladı. En eğlenceli ve heyecanlı workshoplar yine çikolata ve sushi olmaya devam ediyor.

Leave a Reply