Beyrout Cafe Lübnan mutfağının İstanbul’daki en önemli temsilcilerinden. Çapamarka’nın patronu İzzet Çapa’nın Akaretler’deki Al Jamal’in yerine açtığı Beyrouth Cafe & Club, Ortadoğu, Arap ve Akdeniz mutfağının en seçkin yemeklerini, modern bir sunumla misafirlerine ikram ediyor. Özellikle de Lübnan mutfağı lezzetlerini.

Beyrouth Cafe & Club menüsünün kapsamı epey geniş; soğuk ve sıcak mezeler, burgerler, salatalar, makarna ve risottolar, pizza, pide ve lahmacun, ana yemekler ve tatlılar var. Eklektik birleşmeler menünün ilk maddesinden başlıyor. Lübnan otlarıyla lezzetlendirilmiş guacomole, zahterli, hellimli patlıcan salatası, ıspanaklı ve peynirli sambusek, köz patlıcanlı falafel bu sıralar pek sevilen Lübnan mutfağının gün görmüş yorumları. Patlıcan ve keçi peynirli alt üst muhabbetler isimli nadide eser ise tuzlu ve tatlının birlikteliği. Makarna ve risottolar altında zahterli, köz patlıcanlı risotto denenesi. Kıymalı, musakkalı pide, Sezar salatalı, tavuk dönerli Abu Dhabi pizza gibi renkli sakinleriyle eğlendiren pide, pizza ailesinin reisi kesinlikle pizza sufle. Balon pidenin üzerinde kızarmış patlıcan, keçi peyniri, roka dans ediyor.

Ana yemeklere geldiğinizde midenizde hâlâ yer kaldıysa önceliği Beyrouth steak’e verin. Steak, babagannuş ile öyle yakışmış ki, masaya gelen acı sosun, hardalın hükmü kalmıyor. Patlıcan, kuzu tandır ve iç pilav ile hazırlanan maklube, Lübnan’ın alamet-i farikalarından. Kuzu etinin yumuşaklığı tarif edilemez. Tatlı yemeye niyetiniz olmasa da menüyü okumalısınız. “Âmâ’lı tatlılar” diye başlıklandırılan tatlı menüsünde her tatlının bir kulpu var. Beyrouth bohçası ama kreple yapılmış, revani ama balkabaklı ve mascarponeli, panna cotta ama siyah erikli ve yoğurtlu gibi.

Leave a Reply

  1. 11. Time Out Yeme İçme Ödülleri 2011 | Gülseren'in Mutfagi

    […] En İyi Gece Kulübü: Beyrouth Cafe & Club […]