Alancha AlacatiAlaçatı’nın en ünlü restoranlarından Barbun‘un ödüllü şefi Kemal Demirasal’ın yaratıcı deneyimleriyle vücut bulan yepyeni bir restoran Alancha.

Anadolu’nun yöresel lezzetlerini modern ve geleneksel pişirme teknikleri ile hazırlayıp sunan mekan gerçek bir gurme restoranı kimliğinde. Öyleki, dünyanın en iyi restoranları listesine girmeye aday olduğu bile konuşulmakta. Bu iddiayı güçlendiren etkenlerden biri de, yıllardır dünyanın en iyi restoranı ünvanına sahip Kopenhag’taki Noma Restaurant‘ın şeflerinden Deniz Temel‘in Alancha ekibinde yer alması.

AlanchaBu özel restoranda yakın çevreden getirilen yerel ve doğal ürünlerle hazırlanan yemekler odun ateşinde pişirilmekte. Ege’nin deniz ürünlerinden baharatlara, katkısız ve yöresel et ürünlerinden taze sebzelere herşey titizlikle seçilip hazırlanmakta.

Alancha (Alança) öztürkçe “ağaçlar arasında bulunan çimenlik bölge’ anlamına gelmekte. Tam da isminin belirttiği gibi arka tarafında böyle bir doğal ve yemyeşil bir bahçesi olan restoran, 50 kişilik bir kapasiteye sahip. Alancha, her hafta değişen ve yenilenen bir menüye sahip. Kiraz odununda tütsülenmiş dana eti, taş tabakta servis edilen karamelize soğan, sarmısak, domates, sabunotu tozu ve çövenotu suyu ile bir saat çırpılarak yapılan özel bir tatlı, arka bahçedeki çam ağacının yapraklarından yapılan sorbe dondurma gibi sadece burada keşfedebileceğiniz gurme tatlar var menüde.

Alancha Alacati2Yemeklerde sadece yerel malzemeler kullanılıyor. İthal ürün ve yemeklere yer verilmiyor. Örneğin mutfakta mozarella peyniri, bolonez soslu spagetti gibi yemekler yapılmıyor. Buna ek olarak geleneksel-modern ve Anadolu’dan gelen pişirme teknikleri sentezleniyor. Mutfakta gazlı ocak yok, herşey odun ateşinde hazırlanıyor. Mutfak bölümünün hemen arkasında kendilerine ait kapsamlı bir botanik-baharat bahçeleri var ve ihtiyaç duydukları baharatı dalından koparıyorlar. Restorandaki tecrübe, yemekle sınırlı değil. Her şeyden önce mekânın Bircem Yedigüller kontrolünde dinamik olarak değişen bir şarap mönüsü var. Eşsiz Alaçatı ve günbatımı manzarasına sahip barında moleküler karışım uzmanı Göksel Güleç’in hazırladığı müthiş içkileri var. Bar, restoran müşterisi dışındakilere açık değil.

Mimarisini Gürcan Dere’nin yaptığı mekânın en dikkat çekici yanı yemek yerken bir akvaryum gibi izleyebildiğiniz mutfağı. Alancha’nın konsept tasarımı Kerem Akçaba’ya ait. Akçaba, Şef Kemal Demirasal ile kokusu, dokusu, tadı, görselliği, atmosfer sesiyle beş duyuya hitap eden yüksek bir deneyim alanı tasarladıklarını belirtmekte.

Leave a Reply

  1. Yaz bitmeden tatmanız gereken 40 lezzet - Gurme Rehberi

    […] Tadım mönüsü, Alancha – Fotoğrafta görmüş olduğunuz füme keçi peyniri kreması, odun ateşinde […]

  2. Türkiye’nin deneyim odaklı ilk restoranı Alancha

    […] Demirasal’ın geçen yıl Alaçatı’da açtığı Alancha, Türkiye’nin deneyim odaklı ilk restoranı. Alaçatı’nın en yüksek noktasında, 3000 […]