Malzemeler 3 adet fıstık 1.5 cl. votka 1.5 cl. İtalyan likörü amaretto Yapılışı Amaretto ve votkayı shot bardağının içine sırayla dökün. Fıstıkları içine atın ve servis yapın.

Malzemeler: 5,0 cl Votka 10,0 cl Portakal Suyu Garnitür: Portakal dilimi Bardak: Highball bardağı Hazırlanışı Malzemeler buz dolu bardağa dökülür, yavaşça karıştırılır.

Malzemeler 3 cl elma suyu 1 cl nane likörü 2 cl votka soda Yapılışı Soda hariç diğer malzemeleri buz ile karıştırın. Sonra bardağa aktarıp üzerine soda ve buz ilave edip, garnitür olarak nane yaprakları ile süsleyip servis ediniz.

Kivi ülkemizde de yetişen tropik bir meyve. Tatlı ve pastalarda sık sık kullanılmakta. Kokteyllerde de yararlanabileceğiniz bu c vitamini deposu meyvenin votkayla hazırlanan bir tarifi şöyle: Malzemeler 5 cl votka, 2 cl safari*, 1 adet kivi, 8 cl ananas suyu, 1 bk** limon suyu, 2 cl şeker şurubu Yapılışı Kivinin kabuğunu soyduktan sonra blend edilecek…

Malzemeler 4.00 cl. votka 9.00 cl. limon suyu 9.00 cl. taze sıkılmış üzüm suyu 1.00 çay kaşığı pudra şekeri Yapılışı Kırılmış buzla iyice çalkalayın ve collins bardağına süzün. Portakal dilimiyle süsleyin.

PiPa’nın birbirinden lezzetli, kendine özgü kokteylleriyle dostlarınızla birlikte keyifli vakit geçirmek ister misiniz? Eşsiz atmosferiyle yemek yemek ve müzik dinlemek? Gerçek Napolitan denilince akla ilk gelen ve İstanbul’un en gözde mekanlarından yeni jenerasyon İtalyan restaurantı PiPa, “PiPa Hour” ile Cumartesi günleri saat 16:00-20:00 arasında sizleri bekliyor! Dostlarıyla kokteylini yudumlamak isteyenler için sıcak ve davetkar atmosferiyle…