Kahvaltınızı Şenlendirecek Harika Bir Tost Yapmanın Püf Noktaları

2
16187

Sabah kahvaltılarının en güzel yiyeceklerinden bir tanesidir tost. Bazen salamlı, bazen salamlı ve kaşarlı, bazen peynirli ve domatesli. Nasıl olursa olsun, sıcacık olur ve insanın içini ısıtır. Bir de yanında çay varsa.

Ancak her yiyecekte olduğu gibi kusursuz bir tost yapmanın da püf noktaları vardır. Eğer tost yapmanın püf noktaları konusunda uzmanlaşırsanız çok daha iyi tostlar yapabilir, afiyetle yiyebilirsiniz.

O halde başlayalım ve tost yapmanın püf noktalarını öğrenelim.

Dilimlenmiş ekmek tercih edin

tost-nasil-hazirlanir

Çavdarlı, bol buğdaylı, tam tahıllı ya da beyaz ekmek… Nasıl olursa olsun, tost yaparken tercih ettiğiniz ekmek her zaman dilimlenmiş olsun. Çünkü tost için hazırlanan ekmekler özellikle yumuşaktır ve ısıyı çok daha kolay iletir. Eğer ev yapımı ekmek kullanmak istiyorsanız da aynı boyutlarda dilimlemeye özen gösterin.

Ekmek kızartma makinesinde kızartın

Biraz garip gelebilir ancak kulağınızı dört açın. İşin asıl gizli kısmı burada. Ekmek kızartma makinesinde ekmeklerinizi en düşük seviyede hafifçe kızartın. Ardından çıkardığınız gibi ekmeklerin tüm taraflarını yani iç ve dışlarını tereyağlayın.

Malzemelerinizi seçin ve düzgün yerleştirin

En alt katta ince kesilmiş iki dilim kaşar peyniri kullanın örneğin. Ardından ince dilimlenmiş iki ya da üç adet salam kullanın. ARdından üzerine bir dilim daha kaşar koyun ve ekmekleri kapatın. Böylece hem çift kaşarlı bir tost elde etmiş olacaksınız hem de harika bir lezzete kavuşacaksınız.

Aynı şekilde beyaz peynirli yapmak istiyorsanız dilimleri ince tutmaya özen gösterin.

Tost makinesini sürekli açmayın

evde-tost-nasil-yapilir

Tıpkı fırında olduğu gibi tost makinesini sürekli açıp kapamak ısı kaybına neden olacaktır. Bu yüzden bir kez kapatın ve yaklaşık 5 dakika boyunca açmayın. 5 dakika geçtikten sonra kontrol edin, eğer kaşarlar eridiyse tostunuzu alabilirsiniz demek.

Son olarak kekikle tat katın

Eğer kekik seviyorsanız tostun üzerine son kez biraz tereyağ sürüp üzerine hafif kekik serpin. Artık enfes bir lezzete sahipsiniz. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi