Yaza Özel Bir Konu: Karpuzun Kullanım Alanları

0
1757

Madem yazı dolu dolu yaşıyoruz, madem keyfini çıkarıyoruz güneşin, denizin ve kumun, o zaman karpuzun da keyfini çıkarmamız farklı alanlarda kullanarak kendimizi mutlu etmemiz gerekir. Daha önce sizinle sirkenin, nanenin ve limonun kullanım alanları paylaşmıştık.

Sıra geldi yaz güzeli de diyebileceğimiz karpuzun kullanım alanları başlıklı konumuza. Karpuzun kullanım alanları hem size sağlık verecek hem de mutlu hissettirecek türden.

Biraz daha mutfakla alakalıyız bu kez, mutfağımızdaki bu renkli meyveden daha renkli sonuçlar elde ediyoruz.

karpuz-kupleri

Buz küpleri hazırlayabilirsiniz: Karpuzu parçalara bölün ve blender’dan geçirin. Ardından su haline gelen karpuzu buz kalıplarına boşaltın. Dondurun. Dilediğiniz zaman meyveli soda yapmak istediğinizde sade sodaya ekleyin.

Karpuz buzları yani meybuzlar yapabilirsiniz: Tıpkı buz küplerinde olduğu gibi karpuzu blender’dan geçirin, dondurma kalıplarının içine dökün ve ardından dondurun. Dilerseniz dondurma işleminden önce içine biraz da çikolata parçaları atın. Efsane olacaktır.

Karpuzlu yoğurtları afiyetle yiyebilirsiniz: Süzme yoğurdu iyice çırpın, içine blender’dan geçirdiğiniz karpuzu ekleyin. 1 kap süzme yoğurda 2 yemek kaşığı olacak şekilde hazırlayın. Ardından tekrar karıştırın ve afiyetle tüketin.

Karpuz pizza da yapabilirsiniz: Karpuzun ortasından üç parmak kalınlığında yuvarlak bir parça kesin. Bu parçayı normal bir pizza gibi 8’e bölün ve ardından üzerini dilediğiniz tatlarla bezeyin. Biraz peynir eklemeyi de unutmayın.

karpuz-kebab-karpuz-salata

Karpuzlu kebaplara kimse hayır diyemez:: Karpuzu ikiye bölün ve ardından kavun kaşığıyla karpuzdan yuvarlak parçalar çıkarın. Bu parçaları şişlere geçirin. Aralara dilerseniz ananas ve kivi de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde servis edin, tüm misafirleriniz bayılacaktır.

Diyetinize büyük destekte bulunabilirsiniz: %91’i su olan bir meyveden bahsediyoruz. Aynı zamanda lifli yapısıyla midenizi yormuyor ve sizi tok hissettiriyor. Özellikle yaz aylarında yapılan diyetlerin başlı başına besini olmaya hazırdır. Mutlaka kullanın.

Kalbinizin dostudur, ona kalbinizi emanet edebilirsiniz: Genellikle kırmızı renkli tüm sebze ve meyvelerde likopen vardır. Tıpkı karpuzda olduğu gibi. Hatta karpuzda, domatesten daha fazla likopen vardır. Peki ne işe yarar bu likopen? Kalp damarlarınızı koruyarak daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı sağlar.

Aynı zamanda menopozla ilgili sorunları da azaltır.

Ne diyelim, yemeyelim de ne yapalım şimdi bu ciciyi?

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER