VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 0.0/5 (0 votes cast)

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Gusto’nun 6 kişilik jürisi Türkiye’nin tüm saygın şaraplarını körlemesine tattı ve puanladı. 178 örneğin içinden ülkenin en iyileri belirlendi…Saatler 17.00’ye yaklaştığında artık burun ve damaklar yorulmuş, yüzlerce şarabı aralıksız servis eden garsonların da kolları kopmuştu. Jüri birer kahve içip kendine gelirken sıra bilgisayar açıkladı: “Jürimizin not ortalamasına göre en yüksek puanı alan beyaz, 68 numara…” Ardından tadım koordinatörü elindeki kapalı zarfı açıyor, 68’i açıklıyordu: “Pamukkale Nodus Chardonnay 2009”… Jüri üyeleri ve tadıma gözlemci olarak katılan firma temsilcileri de harıl harıl notlarını alıyordu.

Bu sahneler geçtiğimiz cumartesi günü yaşandı. 4. Levent’teki Mövenpick Hotel İstanbul’un Walnut salonunda sabahın erken saatlerinde toplanılmış, akşama kadar sadece bir öğle yemeği arası verilerek disiplinli bir şekilde şaraplar tadılmış ve sonuçlar ortaya çıkmıştı.Türkiye’nin önoloji duayeni Prof. Nihat Aktan, Tekel Tekirdağ Şarap ve İçki Fabrikası eski müdürü Kadir Albayrak, Ulus 29’un deneyimli someliyesi Stephane Vattepain, Şarap Dostları Derneği eski başkanı Osman Serim, gastronomi yazarı Ahmet Örs ile benim bulunduğum jüri iki ayrı grup oluşturmuş, şaraplar bu gruplara gönderilmiş ve körlemesine yani şişeleri kılıflanarak adları bilinmeden tadılmıştı. Tadımda Fransız Ulusal Apelasyonlar Enstitüsü ile Uluslararası Standartlar Enstitüsü’nün resmi tadım kadehi olarak onayladığı Paşabahçe’nin kristal tadım kadehleri kullanılmıştı. Şarapların sıcaklıkları iyi ayarlanmış, kırmızılar tadımdan üç saat önce açılarak hafifçe havalanmaları sağlanmıştı.

Şaraplarda kalite yükseliyor
Türkiye’nin ilk içki kültürü dergisi Gusto’nun 2001’den bu yana her sene düzenlediği büyük tadımın bu yılkinin ardından yapılan değerlendirmede, bu şarapları her yıl tadan jürinin ortak kanısı, genel şarap kalitesinin hayli yükseldiği yolundaydı. Hatalı, kusurlu ve bozuk şarap çok çok azdı. Beyazlar aromatik ve temizdi, kırmızılar içim olgunluğundaydı ve tanenleri yumuşaktı. İyi üzümlerin bağlarının yaşlanmaya başladığı ve üreticilerimizin de ustalaştığı belli oluyordu.

Buna karşılık diğerlerinin arasından sıyrılan, ilginç ve özgün lezzette şaraplar azdı. Şaraplar genelde birbirlerine benziyordu, yörelerinin teruar özelliklerini pek yansıtmıyorlardı. Kuşkusuz bunda birçok şarabımızın tek bir teruarın ürünü olmaması, farklı bölgelerin üzümlerinden harmanlanması da rol oynuyordu. 2010 büyük tadımının birkaç ilginç mesajı daha vardı. Bu tadımlarda şimdiye dek ilk kez bir rozenin altın listeye girmesi, üreticilerimizin bu popülerleşen şarap türünü önemsediklerini ve emek verdiklerini gösteriyordu. Sonuçlardaki bir diğer sürpriz de, geçtiğimiz yıllarda kırmızıları iyi puanlar alsa da beyazları hep geride kalan Pamukkale Şarapları’nın, beyaz şaraplarındaki kalite sıçramasıydı. Altın listedeki iki beyaz da, Pamukkale’nin piyasaya bu ay verdiği yeni ürünleriydi. Yeni şarap üreticilerimizden Tekirdağ’daki Chateau Nuzun ile İzmir’deki Urla’nın da ilk rekoltelerini çıkarmalarına rağmen listelere girmesi de bir başarıydı. 10’uncu yılına girerek artık gelenekselleşen “büyük tadım”, devletten destek yerine köstek gören Türk şarapçılığının büyük aşamalar kaydettiğini ortaya koydu. Hükümetin de şaraba bir alkol değil, katma değerli bir tarımsal ürün ve potansiyel bir ihracat kalemi halinde bakması durumunda, şaraplarımızın dünyayı fethetmesi, işten bile değildi…

İşte Türkiye’nin en iyi şarapları
ALTIN LİSTE

Beyaz:
* Pamukkale Anfora Chardonnay Reserve 2007
* Pamukkale Nodus Chardonnay 2009

Roze:
* Doluca Verano Cabernet Sauvignon-Öküzgözü 2009

Kırmızı:
* Corvus Blend No: 3 2006
* Gülor “G” Cabernet Sauvignon-Merlot 2007
* Kayra Vintage Öküzgözü 2007

GÜMÜŞ LİSTE

Beyaz:
* Doluca Karma Chardonnay-Narince 2008
* Kavaklıdere Cotes d’Avanos Narince-Chardonnay 2009
* Kavaklıdere Prestige Narince 2008
* Kayra Vintage Chardonnay 2009
* Sarafin Chardonnay 2008
* Umurbey Sauvignon Blanc 2007

Roze:
* Pamukkale Anfora Trio 2008
* Turasan Capadoccia Roze 2010

Kırmızı:
* Büyülübağ Cabernet Sauvignon Reserve 2007
* Doluca Signium 2008
* Kavaklıdere Angora 2009
* Kavaklıdere Pendore Syrah 2008
* Pamukkale Nodus Shiraz 2009
* Sevilen 900 Cabernet Sauvignon 2007
* Urla Nero d’Avola 2008
* Urlice Rezerve Syrah-Cabernet Sauvignon 2008

Mehmet Yalçın – Milliyet Pazar

VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 0.0/5 (0 votes cast)

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.