Cafe de Paris sos tarifi
VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 3.7/5 (13 votes cast)

İnsanoğlunun damak tadını fetheden bazı tatların marka olması ve yapımının sır gibi saklanması artık kimseyi şaşırtmıyor. Fakat iki medya devinin böyle bir sır nedeniyle rekabete girmesi ise çok rastlanan bir durum değil. Bahsettiğimiz bu lezzetli sır, Café de Paris sosu. Bu sosla servis edilen bonfile tüm insanların damakları fethettiği için nasıl yapıldığı da her zaman merak edildi fakat hep bir sır olarak kaldı. Fransızların ünlü Le Monde’u bu müthiş sırrı yani Café de Paris sosunun nasıl yapıldığını keşfettiğini söyleyip, kullanılan malzemeleri açıkladığı zaman İngiliz medya devi The Independent, Le Monde’un yanıldığını, Café de Paris sosunun hiç de bahsettiği gibi yapılmadığını yayınladı.

Café de Paris sosu ilk olarak 1940’lı yıllarda Cenevre’deki Café de Paris isimli bir restoranda tanındı ve giderek daha da popüler hale geldi. Restoranın sahibi Arthur-François Dumont, büyükbabası Mr. Boubier’e ait olan bu sosun nasıl yapıldığını hiç bir zaman açıklamadı. Fakat bu tadın tüm dünyaya yayılabilmesi için dünya çapındaki bazı restoranlara bu tarifi vererek, Café de Paris isminin ve lezzetinin yayılmasına da engel olmadı.

Café de Paris sos tadına en yakın tarifi aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

125 gr. tereyağı
1 adet rendelenmiş soğan
4 diş rendelenmiş sarımsak
1 paket krema
1 tatlı kaşığı hardal
1/2 tatlı kaşığı ketçap
2 yemek kaşığı ince doğranmış maydonoz
1 tatlı kaşığı kekik
1 çay kaşığı pulbiber
1 çay kaşığı köri
1 çay kaşığı karabiber
tuz

Hazırlanışı:

Tereyağında soğanı ve sarımsakları soteleyin ve sonra hardalı, ketçabı ve maydanozu ilave edin.
Baharatların hepsini ve tuzu ilave edip, kremayı katın.
İki dakika kaynatıp altını kapatın.
Sıcakken pişmiş etin üzerine dökün.

VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 3.7/5 (13 votes cast)
Cafe de Paris sos tarifi, 3.7 out of 5 based on 13 ratings

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.