VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 4.8/5 (4 votes cast)

Anavatanı İran’ın Şiraz kenti olan, ismini de bu kentten alan Shiraz veya Syrah en değerli siyah üzüm çeşitlerinden biridir. Antik Pers döneminden başlayıp, Mezopotamya ve Anadolu’daki yolculuğuna Avrupa’da devam eden, Fransa’da Roma devrinden beri yetiştirilen, baharatlı ve aromatik şarapların üretiminde kullanılan asil üzümdür. Bu üzüm Fransa’da Syrah, çok tutulduğu Avustralya’da ise Shiraz olarak anılır. Yüksek tanen ve düşük asit oranı ile dengeli bir şaraptır. Türkiye’de, Denizli’de yetiştirilen Shiraz’lar iyi sonuçlar vermektedir. Damakta canlı ve kalıcı bir tat bırakan Shiraz, burunda böğürtlen, karadut, siyah kiraz ve erik aromalarına sahiptir. Languedoc Syrah’ları ise güçlü tarçın ve karabiber aromalarıyla dikkat çeker.

Shiraz-Shyrah ve yemek uyumu:

Kırmızı av etleri, biberli ve baharatlı et yemekleri, kebaplar ve eski kaşar peyniri ile mükemmel uyum sağlar.

Kullanıldığı Şaraplar

Imperial Shiraz, Kayra Vintage Shiraz, Terra Shiraz, Leona Shiraz-Öküzgözü, Tılsım Roze, Tılsım Pink, Antares Shiraz, Cameo Rose

Kaynak: Kayra Şarapçılık

VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 4.8/5 (4 votes cast)
Üzüm Çeşitleri - Syrah (Şiraz), 4.8 out of 5 based on 4 ratings

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.