VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 0.0/5 (0 votes cast)

Çavuş üzümü Bozcaada’nın vasilaki, karasakız ve karalahna türleriyle birlikte adanın en önemli 4 üzümünden biri. Hatta en önde geleni. Çavuş aslında yoğun olarak Karabük Safranbolu’da sofralık olarak üretilmesine rağmen, Bozcaada’nın iklimsel şartları sayesinde özel aromaya sahip beyaz şaraplık bir ürün olarak ortaya çıkmakta. Ada bağcılığı denildiğinde, Antik çağdan günümüze artık adanın sembolü haline gelmiş dünyaca ünlü Bozcaada çavuş üzümü ile üretilmiş şarapların bu anlamda ünü tartışılmaz. Çavuş üzümünün Bozcaada’da coğrafi ve tarihi bir yeri var bu nedenle. Adanın rüzgarlı havasının etkisiyle Türkiye’nin en güzel çavuş üzümü burada yetiştiriliyor. Evliya Çelebi Bozcaada’yı anlatırken “..buradaki gibi güzel çavuş üzümü dünyanın hiçbir yerinde yetişmez …” demektedir. 17. yüzyılda Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde Bozcaada şarapçılığı övülmüş ve paraların üzerindeki üzüm formlarından bahsedilmiştir.

Son yıllarda ekonomik-üretimsel şartlar ve öncelikler nedeniyle (Çavuş üzümü üretiminin güçlüğü, raf ömrünün kısalığı, dengelerin kırmızı üzüm lehine dönmesi, diğer üzüm türlerinin daha ucuz olması, piyasa fiyatının olması gerekenden az olması vs.) gittikçe azalan çavuş üzümü üretiminin arttırılması ve korunması için çalışma grupları kurulmakta.

VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 0.0/5 (0 votes cast)

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.