Geleneksel kebap kültürünün 5 yıldızlı sunumu: Kaşıbeyaz Bosphorus

1
2701

İstanbul Boğazı’nın muazzam atmosferine tamamen hakim ve aynı zamanda Kaşıbeyaz Lezzet Grubu‘nun da yeni gözdesi Kaşıbeyaz Bosphorus, beyaz renkler ve Osmanlı motifleri ile süslenen mekanında misafirlerine; beklentilerin en üst seviyesinde hizmet sunuyor.

Geleneksel Türk mutfağı yapısına sahip olan Kaşıbeyaz, yeni restoranda kullanılan ve 21. yüzyıl esintileri taşıyan mimari detaylarla daha çağdaş bir görünüme kavuşturulmuş. Girişteki ana salonda ailenizle tadı damağınızda kalacak bir et keyfi yaşarken, ikinci kattaki 100 kişilik açık ve kapalı alana sahip salonda ise boğazın esintisini derinden hissediyorsunuz. Üçüncü katta yine 100 kişilik açık, 100 kişilik kapalı alana sahip olan VIP salonda, misafirlerini yine üst düzey kalite ile ağırlayan Kaşıbeyaz Bosphorus’u ve Kaşıbeyaz Lezzet Grubu’nun diğer kalemlerini kardeşlerden biri olan Murat Kaşıbeyaz’dan dinledik…

Gaziantep’te Kebapçı Mehmet olarak bilinen dedeleri tarafından başlayan Kaşıbeyaz hikayesinin bugünlere dek uzandığını söyleyen Murat Kaşıbeyaz, babasının da Cevat Güllüoğlu’nun yanında yetişen iyi bir baklava ustası ve aynı zamanda da kebap ustası olduğunu anlatıyor. 1974 yılında açılan ilk restoran o dönemler kebapçıların en çok konumlandığı Aksaray’da açılmış. Daha sonra 1987 yılında Florya’daki şube hayata geçirilmiş. Florya’da yaklaşık 24 senedir hizmet verdiklerini belirten Kaşıbeyaz, lokasyon açısında Florya’yı tercih ettiklerini söylüyor. Kebap ve et ürünlerinin yanı sıra deniz ürünleriyle de ön plana çıkmak isteyen Kaşıbeyaz Balık ise 1998 yılında açılmış. 2001 yılında ise bir İtalyan restoranı olan Sesto Senso’yu hayata geçiren Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, bu restoran ile Florya’da tam anlamıyla İtalyan rüzgarı estiriyor.

Çıtayı yükseltmek önemli
Kaşıbeyaz olarak kendilerine ait şubelerin dışında franchise vermeyi düşünmediklerinin altını çizen Murat Kaşıbeyaz: “Franchise vererek büyük paralar kazanabilirsiniz ancak üstün kalite ve hizmet ile çıtayı yüksekte tutmak dünyanın en zor işi. Şubeleşerek kendimizden ödün vermek yerine şubeleşmemeye karar verdik” şeklinde konuşuyor. Misafir memnuniyetinin oldukça zor olduğunu da düşünen Kaşıbeyaz, bu nedenle az sayıda daha iyi işler çıkarmayı amaç edindiklerini belirtiyor. Kaşıbeyaz Bosphorus fikrinden bahseden Murat Kaşıbeyaz, İstanbul’da günden güne artan trafik sorunu sebebiyle insanların hoş vakit geçirebileceği noktalara ulaşılabilirliğinin azaldığını düşündüklerini son dönemde deprem riski ve benzeri sebepler dolayısıyla Avrupa Yakası’na göçlerin yoğun olduğunu da göz önünde bulundurarak Kaşıbeyaz Bosphorus’u Yeniköy’de hayata geçirdiklerini anlatıyor.

Turkuvaz ve beyazın dansı
Kaşıbeyaz Bosphorus’un diğer mekanlardan tek farkı konsepti olarak gösteriliyor. Bunun dışında mönüsü, mutfağı ve lezzet aynı kalite ve güvenle sunuluyor. Eren Yorulmazer’in İstanbul Boğazının güzelliği ile dünü ve bugünü birleştiren bir çizgide tasarladığı mekânda kullanılan özel tasarımlar dikkat çekiyor. Turkuvaz renginin ön plana çıktığı tasarımlarda, klasik çintemani deseninin modernize edilerek metal malzemeye uygulanmış hali konuklara bir saray atmosferi yaşatıyor. Mimari konusunda bu kadar hassas davranmalarının sebebini açıklayan Murat Kaşıbeyaz: “24 yıl sonra açılan şubenin diğerlerinden bir farkının olması gerekiyordu. Bu nedenle bu şubede mimarinin yanı sıra mekanın 3 katında da bünyesinde bakteri barındırmayan malzeme kullandık” sözleri ile Kaşıbeyaz Bosphorus ayrıcalıklarını sıralıyor. Ayrıca mekandaki sandalyelerin İtalya’dan geldiği ve el yapımı tasarımlar olduğu da vurgulanıyor.

Mutfakta yerel ürünler
Kaşıbeyaz Lezzet Grubu’nu benzeri işletmelerden ayıran özelliklerden biri de reçetelendirilmiş standart lezzetleri olması. Tedarik ettikleri etler bile standartlar doğrultusunda alınıyor. Yazın Susurluk ve kışın da Trakya’dan belli kilolarda hayvanlar seçiliyor. Mutfakta en önemli unsurların başında et ve baharatların geldiğini söyleyen Murat Kaşıbeyaz, baharat ve diğer yan ürünleri Gaziantep’ten temin ettiklerini belirtiyor. Bu konuda oldukça hassas olan Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, kuru gıdaların tümünü de senelik alışveriş yaparak yine Antep’ten getiriyor. Böylelikle mutfakta yerel ürünler kullanılıyor. Yıllardır aynı kalitede lezzet sunan mekanlarında ürünler konusunda hiçbir değişikliğe gitmediklerini anlatan Murat Kaşıbeyaz, turşularını bile halen ev kadınlarının yaptıklarını söylüyor. Etleri Susurluk ve Trakya’dan seçmelerinin sebebini açıklayan Kaşıbeyaz, bu bölgelerde hayvanların otlatma sistemi ile yetiştirildiğini böylece etlerin daha sağlıklı ve daha iyi olduğunu belirtiyor.

“Kaşıbeyaz’da en iyisini yeriz”
Etlerin yanı sıra yemeklerin yanında sundukları yan ürünlere de oldukça önem verdiklerinin altını çizen Murat Kaşıbeyaz, örneğin patlıcan kebabının yanındaki patlıcanın ve biberlerin bile hassasiyetle seçildiğini vurguluyor. Kaşıbeyaz müdavimlerinin burada buldukları kaliteyi dışarıda da aradıklarını anlatan Kaşıbeyaz, diğer bir mekanda aynı kaliteyi bulamayan misafirlerinin tek tercihi olduklarını söylüyor. Murat Kaşıbeyaz bu konuda: “Ne olursa olsun Kaşıbeyaz’da en iyisini yeriz düşüncesi ile misafirlerimizin tek tercihi oluyoruz” şeklinde konuşuyor.

Mönüsünde ağırlıklı kebap grubu bulunan Kaşıbeyaz’ın kebap alternatifleri arasında; Urfa Kebap, Urfa Ezmeli Kebap, Adana Kebap, Sebzeli Bahar Kebabı, Sadrazam Kebabı, Oruk Kebabı, Domatesli Kebap, Haşhaşlı Kebap, Ali Nazik Kıyma ve Kavurmalı, Patlıcan Kebap, Fıstıklı Kebap, Kuzu Şiş Kebap, Küşleme, Ciğer Kebabı, Piliç Şiş, Karışık Kebap, Kaşıbeyaz Sarma çeşitleri yer alıyor. Tüm yemeklerde kullanılan ürünlerin mevsiminde olmasına büyük özen gösteriliyor. Kebapçı diye nitelendirilen mekanlarda et yemeklerinin bile bulunmaması gerektiğine inanan Murat Kaşıbeyaz: “Bir noktadan sonra bonfile, sote, ızgara ve benzeri et yemeklerini de sunmanız gerekiyor. Çünkü herkes kebap yemeyebiliyor” sözleri ile düşüncelerini dile getiriyor.

Kaşıbeyaz’da meze çeşitleri de mönüde geniş yer tutuyor. Yaklaşık 12 çeşit mezenin yer aldığı mönüde alkollü içecekler ile birlikte mezeler oldukça sık tercih ediliyor. Bunun yanı sıra misafirlere sürekli aynı tatları sunmanın sıkıcı olduğunu düşünen Murat Kaşıbeyaz, arada farklı lezzetler de çıkardıklarını belirtiyor.

Kebap ve şarap uyumu
Geniş içecek mönüsü içerisinde şarapların da yoğun olduğu mekanda yerli ve yabancı birçok şarap yerini almış durumda. Kebap ile şarap uyumu hakkında ki düşüncelerini dile getiren Kaşıbeyaz, misafirlerinin ağır içeceklerden sıyrılıp daha hafiflerini tercih etmeleri sonucunda şarap kültürünün ön plana çıktığını söylüyor. “Pahalı şarap iyi şarap değildir bana göre. Yurtdışından gelen şaraplardan çok yerli ve fiyatı daha uygun şaraplarımızı kebap ile daha çok yakıştırıyorum ve misafirlerim sorduğunda da bunu tavsiye ediyorum” diyen Murat Kaşıbeyaz, kebabın yanında rakı olduğu kadar şarabı da tercih edenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu belirtiyor.

Gaziantep’te yapılan kebapların aynısını burada uygulamaları halinde kimseden rağbet göremeyeceklerini söyleyen Kaşıbeyaz, Antep yöresinde insanların ağır yemeklere yatkın olduğunu ve kebabı ve daha ağır şekliyle yiyebildiklerini anlatıyor. Ancak restoranlarında kebapları daha hafif ve mideyi rahatsız etmeyecek şekilde sunan Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, geleneksel kebap tadından uzaklaşmadan yemeklerinde daha hafif ve sağlıklı bir formül kullanıyor.

Geleneksel Kaşıbeyaz baklavası
Geleneksel Gaziantep lezzetlerinin bir diğeri ise baklava. Kebabı bu derece özüne uygun çıkaran bir lezzet elçisinin baklava yapamıyor olması da düşünülemez. Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, baklavalarını da kendisi çıkarıyor ve bu işi gerçekten ustaca yapıyor. Florya’da bulunan baklava imalathanelerinde yapılan baklavaların tüm restoranlarına buradan dağıtıldığını anlatan Murat Kaşıbeyaz, Florya’dan sonra Etiler’de de Kaşıbeyaz Baklava mağazası ile hizmet vermeye başladıklarını söylüyor. Yakın zamanda Anadolu Yakası’nda da bir baklava mağazası açmayı düşündüklerinin müjdesini veren Kaşıbeyaz, Antep’te tezgah altı olarak tabir edilen baklavanın oldukça pahalı olduğunu ancak en iyisinin de bu olduğunu dile getiriyor. Baklavanın en kalitelisini yapmak konusunda bir iddialarının olmadığını da ekleyen Kaşıbeyaz: “Amacımız az olsun öz olsun” diyor.

Antep kebapta marka
Güneydoğu, Arap ve Halep mutfağına özgü bir lezzet olduğu söylenen kebap, Türkiye sınırları içerisinde geniş bir coğrafide üretiliyor. Murat Kaşıbeyaz bu konuda kebabın Halep veya Arap lezzeti olduğuna inanmıyor. Bir yöre ile özdeşleşen lezzetin en iyi o yörede yapıldığını düşünen Kaşıbeyaz, bu konuda markalaşmanın öneminden de bahsediyor ve kebabın birçok yörede yapıldığını ancak Antep’in marka olma konusunda daha başarılı olduğunu söylüyor. Antep’in bu konuda daha başarılı olmasının sebebi ise Anteplilerin daha çalışkan olması olarak gösteriliyor.

“Yaz aylarında teras keyfi”
Yaklaşık 8 aydır hizmet veren Kaşıbeyaz Bosphorus’un 3. Katındaki muazzam Boğaz manzarası ve daha çok yazın faaliyet gösterecek olan lounge barı da mekan için söylenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Yemek öncesi bu katta içeceklerini yudumlayarak keyif yapan misafirler yine dilerlerse yemeklerine de bu katta veya kendileri için özel dizayn edilmiş diğer iki katta yiyebiliyorlar. Kebabın en modern sunumu şeklinde nitelendirebileceğimiz Kaşıbeyaz Bosphorus teras katında yazın ufak çaplı banket organizasyonları yapılması da planlanıyor.

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

1 YORUM

CEVAP VER