Ege Rum Meyhanesi
VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 0.0/5 (0 votes cast)

1800′lerden bu yana yaklaşık 200 yıllık Levanten Malikanesi Galata Residence Apart Oteli teras katında EGE RUM MEYHANESİ eski İstanbul’un muhteşem manzarası eşliğinde misafirlerini ağırlıyor. EGE RUM MEYHANESİ’nin bulunduğu bina 1800′lü yıllarda Abraham Salomun Camondo’nun torunu Nesim Camondo tarafından zenginlik ve asrilik kanıtının bir göstergesi olarak finans kurumlarının olduğu mahallede yapılmış şaşalı bir konaktır. Malikanelerinin önünden bankalarına inebilmek için art nouveau tekniğinde CAMONDO MERDİVENLERİ’nin yaptırmışlardır.

İstanbul’u çok güzel bir açıdan gören binanın terasında olan EGE RUM MEYHANESİ Sarayburnu, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya ve diğer camilerin panaroması ile Kadıköy, Harem, Kızkulesi, Selimiye Kışlası, Boğaz Köprüsü ve Vaniköy’e kadar muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Çilingir sofrasında ekaliyet mutfağının unutulan mezeleri ile ege, ada, Osmanlı mutfağını birleştirerek Yunan müziği Rembetiko’nun ve nostaljinin lirik ezgileri eşliğinde sunmaktadır.

EGE RUM MEYHANESİ’nde gece REMBETİKO ile başlar. Ege adaları ve kıyılarındaki Rum ve Türk türkülerinin memleket özlemlerini yansıtan bu lirik müzik gecenin daha sonraki saatlerinde canlanarak misafirleri zeybekiko ve sirtakiye davet eder.

VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 0.0/5 (0 votes cast)

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.