%100 doğallığın en tatlı hali: Mövenpick Dondurma

1
1900

Ünlü İsviçre dondurması Mövenpick, Türkiye’de Nestle güvencesi ile faaliyet gösteriyor. 1961 yılında Ueli Prager tarafından yaratılan Mövenpick Dondurma, beş yıldızlı otel ve restoran mutfaklarının yanı sıra unlu mamul sektörünün liderleri tarafından da tercih ediliyor. Mövenpick Türkiye Ülke Müdürü Ayça Erkol ile Mövenpick Türkiye hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik…

Ayça Erkol, 10 yıldır Nestle Türkiye’de satış ve pazarlama alanlarında farklı kademelerde yer almış deneyimli bir isim… İstanbul Teknik Üniversitesinde Kimya Mühendisiği, Boğaziçi Üniversitesinde ise İşletme Lisansüstü eğitimimi tamamlamasının ardından sektöre adım atan Erkol, bugün dünyadaki en güzel dondurmayı yaratma hayaliyle bugünlere gelen ve kalıcı bir marka olmayı başaran Mövenpick Türkiye’nin ülke müdürlüğü görevini yürütüyor.

Dondurmanın başkenti İsviçre’den özel
Ayça Erkol Mövenpick Dondurma’nın hikayesinden bahsederek başladı söze… Yüzde yüz doğal olma özelliği her fırsatta vurgulanan Mövenpick Dondurma, İsviçre’de doğmuş ve bugün dünyanın 40 ülkesinde tüketiliyor. Ueli Prager isimli gurme dondurma ustası tarafından 60’lı yılların başında ilk üretildiğinde piyasaya karlı bir ürün sunmanın aksine o güne kadar yapılmış en mükemmel dondurmayı yaratabilmek amaçlanmış. 70’li yıllara gelindiğinde dondurmanın ünü İsviçre dışına taşıyor ve endüstriyel ölçekte üretime geçiliyor. Mövenpick, ağırlıklı olarak ev dışı tüketime hitap ediyor. Farklı tatlara, deneyimlere, ev dışında vakit geçirmekten hoşlanan, belli bir damak tadı gelişmişliğine sahip lezzet severlere hitap eden Mövenpick, günümüzde müşterilerine en iyiyi sunmak isteyen profesyonellerin de tercihi.

Dikkat çekici ürün çeşitliliği…
Mövenpick Dondurma’nın ürün gamında İsviçre çikolatalı, vanilyalı, çilekli gibi klasik tatların yanı sıra İtalya’daki orijinal tarifine sadık kalınan tiramisu, kanyak VSOP’li, cevizli ve akçaağaç şuruplu gibi daha sofistike tatları da bünyesinde barındırıyor. Sorbeler ise yine markayı rakiplerinden farklı kılan önemli bir alt ürün grubu… Çıkış noktası öğün aralarında damak tadını ya da yemek sonrası sindirimi kolaylaştırmak olan bu ürünler tatlı olarak da tüketiliyor. Sadece doğal meyve püresi içermesi ve yağ oranının sıfıra çok yakın olması nedeniyle, formuna dikkat eden tüketiciler tarafından da oldukça fazla tercih ediliyor.

Mövenpick’e özel tatlar
Klasik dondurma çeşitlerinin yanı sıra Mövenpick ile özdeşleşen ürünler de oldukça revaçta. Klasik bir lezzet gibi görünen ürünlerin bile Mövenpick dokunuşu ile farklı hale gelebileceğini söyleyen Ayça Erkol; Örneğin en klasik tatlardan biri olan çilekli dondurmada Mövenpick’in dünya çapında, patentli bir üretimi olduğunu belirtiyor. Farklı bir üretim tekniği ve yüzde yüz doğal malzemeler sayesinde normalde asitli meyve tadı riski içeren bu çeşitte gerçek çilek deneyimi yaşatılıyor. Tiramisu tatlısının İtalya’daki orijinal tarifi tatlı Marsala şarabı ve Mascarpone peyniri içeriyor. Ancak Türkiye’de daha pratik ve ekonomik olması açısından bu tatlının genellikle labne peyniri ve daha ucuz akollerle üretildiğini söyleyen Ayça Erkol, Mövenpick olarak bu orijinal tarife sadık kalarak gerçek Marsala şarabı ve Mascarpone peyniri kullandıklarının altını çiziyor. Kanyak VSOP ürünü de bu tip farklı ürünlerin en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Butik ve sınırlı sayıda üretilen Fransız kanyağı, yine kanyak ile marine edilmiş Granny Smith elmaları ile elde edilen bu özel reçete Mövenpick’e özel tatların vazgeçilmezlerinden. Yine nane çikolatalı dondurma, sorbe çeşitleri, bir İtalyan klasiği olan Stracciatella Mövenpick’e özel lezzetler arasında yer alıyor.

İyi dondurmanın tarifi
İyi bir dondurmanın nasıl olması gerektiğine ilişkin görüşlerini sorduğumuz Ayça Erkol, deneyimlerine dayanarak; iyi dondurmanın kişinin tercihlerine, damak zevkine, kültürlere göre değiştiğini ancak evrensel standartların olduğunu söylerken, doğal ve kaliteli malzemelerle, hijyen koşullarına bağlı kalarak üretilen ve kullanılan sütün ve kremanın kalitesinin üzerinde durulduğunda ortaya iyi işler çıkarıldığını belirtiyor. Bir ürüne dondurma diyebilmek için belirli oranda gerçek süt ya da krema, yağ ve kuru madde içermesi gerektiğini de düşünen Erkol, bu anlamda tüketicilerin piyasada dondurma diye tükettikleri ürünlerin çoğunun dondurma olmadığını da ekliyor. Tüm bunların yanı sıra iyi bir markanın tüketicilerine sürekli yenilikler sunması da önemli bir etken olarak gösteriliyor. Mövenpick Otelleri, Cook Shop, Zanzibar ve Aşşk Cafe Mövenpick dondurmayı tercih eden işletmelerden yalnızca birkaçı.

Kalitenin vazgeçilmez gereklilikleri
İsviçre’de üretilen ve Türkiye’ye ithal edilen Mövenpick dondurma, dünya çapında tüketildiği ülkelerin hemen hepsine bu yolla ulaşıyor. Aynı hammaddelerle, aynı yüksek kalitede dondurma elde edebilmeyi amaçlayan Mövenpick, bu nedenle dondurmalarını İsviçre’de üreterek tüm dünyaya dağıtıyor. İsviçre’nin ve dünyanın en prestijli mutfak okullarından mezun olmuş şefler tarafından geliştirilen reçeteler, dünyanın en iyi malzemeleri ile bir araya getirilerek muhteşem tatlar ortaya çıkarılıyor. Yüzde yüz doğal olan bu malzemeler, dünyada en yüksek kalitede yetiştirildikleri lokasyonlardan özenle toplanıyor ve en üst kalitedeki İsviçre kreması ile buluşturuluyor. Bu özel ürünlere ilişkin örnekler veren Ayça Erkol; Çin cevizi, Kanada Akçaağaç şurubu, Amerikan Williams armudu, Madagaskar vanilyası ve Türk fındığını özenle seçilen ürünler arasında gösteriyor.

Dünyada ve Türkiye’de dondurma…
Bugün 40 ülkede faaliyet gösteren Mövenpick Dondurma, üst kalite dondurma segmentinde, ev dışında lider bir marka ve gelecek yıllarda tüketici trendleri ve ev dışı tüketim potansiyelini göz önünde bulundurarak bu segmentin çok daha hızlı büyümesini hedefliyor. Bu büyümenin gerektirdiği gibi ürün gamına sürekli yeni reçetelerin dahil edilmesi de planlanıyor.

Türkiye’de toplam dondurma pazarının yaklaşık 2 milyar TL civarında ve son birkaç yıldır çift haneli olarak büyüyen bir Pazar olduğunu söyleyen Ayça Erkol, kişi başı tüketime bakıldığında Avrupa ülkelerinden çok geride olduğumuzu belirtiyor. Bunun temel nedenini dondurmanın ülkemizde hala yazlık bir ürün olarak görülmesi olarak gösteren Erkol, dondurmanın yaz kış rahatlıkla tüketilebilecek bir ürün olduğunu da vurguluyor.

Mövenpick ve Eyüp Kemal Sevinç dokunuşları…
Mövenpick Türkiye’nin danışman şefliği görevini yürüten Eyüp Kemal Sevinç, bu alanda çok özel etkinliklere imza atıyor. Bu çalışmaları 3 ana başlık altında toplayan Ayça Erkol; lokalizasyon, sunum sanatı ve profesyonellerle iletişim konusunda çalışmalar yürüttüklerini söylüyor. Dondurmanın başlı başına bir kültür olduğunu düşünen Ayça Erkol, yeni trendin dondurmanın sadece tatlı ya da tatlı yanında değil, başlangıçlardan alkollü alkolsüz kokteyllere kadar çok farklı alanlarda kullanılması yönünde olduğunu söylüyor. Eyüp Kemal Sevinç ile yapılan çalışmalar sonucunda geleneksel Türk lezzetleri ile Mövenpick dondurmanın muhteşem uyumu ön plana çıkarılıyor. Örneğin zeytinyağlı enginarla servis edilen lemon & lime sorbe ya da garnitürlü kuzu etine sos olarak kullanılan Cognac VSOP dondurma ile ortaya son derece yaratıcı ve lezzetli tarifler çıkıyor. Gurme bir lezzet söz konusu olduğunda lezzet kadar göze hitap etmesi de gerekiyor. Mövenpick, dünya çapında sunum sanatındaki ustalığı ile de ün yapmış bir firma. Yine Eyüp Kemal Sevinç ile Türkiye’ye özel farklı ve pratik sunumlar yaptıklarını söyleyen Ayça Erkol, Türk tatlıları yanında sunumlar üzerinde de çalıştıklarını belirtiyor.

Kaynak: Food in Life Gastronomi Yayınları

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

1 YORUM

  1. Babamın dondurması gibi özellikle VANILYALI dordurmanızı yedikçe çocukluk yıllarıma dönüyororum ve herkese tavsiye ediyorum.Sahibi ürüticisi ARNAVUT asılı mı merak ediyorum Münkün olsa AYCA ENKOL ile tanışmak iterim.BAŞARILAR SEVĞİ VE SAYGILARIMLA emekli bankacı NECİBE.

CEVAP VER