Kahveye Doymak İçin: İstanbul’daki Üçüncü Dalga Kahveciler

0
2462

Daha önce sizinle üçüncü dalga kahvenin ne demek olduğunu, bunun bir ikinci ya da birinci dalgası olup olmadığını konuşmuştuk. Hatta şöyle demiştik, üçüncü dalga kahvecilere göre bu yüzyılda içtiğimiz kahveler, tarihte içilen en saf ve kaliteli kahvelermiş.

Haklı olabilirler, yeni demleme metodlarıyla başlayan serüvende bir de baktık ki bambaşka bir noktadayız. Kahvemizin yalnızca sütünü ya da kremasını seçiyorken artık tüm detayları seçebiliyor, kendimize özel kahvemizi yaratabiliyoruz.

Madem artık en güzel kahveleri içiyor, üzerine bir de keyif çatıyoruz o halde bu kahveleri nerede içebileceğimizi de bilmemiz gerekiyor. İstanbul’u karış karış dolaşmaya devam ediyoruz sevgili okur, bu kez İstanbul’daki üçüncü dalga kahveciler rehberimizi oluşturuyoruz.

ucundu-dalga-kahve-3-dalga-kahve

Petra Roasting Co.

İstanbul’da üçüncü dalga kahvenin en bilinen isimlerinden bir tanesidir. Kocaman bahçesiyle büyük keyifler yaşatır. Ayrıca düzenledikleri etkinlikler de takip edilesidir.

Petra nerede: Panorama Selenium Residence, Mağaza 1, Gayrettepe Mahallesi, Hoş Sohbet Sokak, Beşiktaş, İstanbul

Coffe Brew Lab

Diğer tüm üçüncü dalga kahvecilerden çok bariz bir şekilde sıyrılmayı başarabilen kahvecidir. Çünkü baş baristası Türkiye Barista Şampiyonu Özkan Yetik’tir. Eğer Özkan Yetik’in elinden bir kahve içebilirseniz ne mutlu size.

Coffee Brew Lab nerede: Kuloğlu Mahallesi, Yeni Çarşı Caddesi, No 5B, Beyoğlu, İstanbul

M.O.C. İstanbul

Kahve aşkını taa Avustralyalardan Türkiye’ye taşıyan Sam Çeviköz’ün kurduğu, açılımı Ministiry of Coffee olan M.O.C. Nişantaşı’nın en gözde mekanlarından bir tanesidir. Her zaman doludur.

M.O.C nerede: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 4, Şişli, İstanbul

At Origin Coffee

Kahve konusundaki bilgilerini anlatmamıza dahi gerek kalmayan, göz önünde olmayan bir noktada yarattıkları vaha hissiyle insanı mutlu eden yerdir.

At Origin Coffee nerede: Gazi Umur Paşa Sokak, No:6, Balmumcu, Beşiktaş, İstanbul

Coffeenutz

Cold brew kahveleriyle gönüllere taht kuran bir yerdir Coffeenutz, sevmemek imkansızdır. Sıcak günlerde kendinizi Kadıköy’e atarsanız mutlaka uğrayın.

Coffeenutz nerede: 19 Mayıs Mahallesi, Ozan Sokak, Dilek Apartmanı, No 3A, Kadıköy, İstanbul

istanbuldaki-ucuncu-dalga-kahveciler

Coffee Sapiens

İnsanoğlunun kahveoğlu da olabileceğini çok iyi bilen Coffee Sapiens, küçük ancak enfes ambiyansıyla evinizde üçüncü dalga kahve içiyormuş hissini vermek için yaratılmış adeta.

Coffee Sapiens nerede: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No 10/C, Beyoğlu, İstanbul

Kronotrop

Kronotrop da tıpkı Petra gibi üçüncü dalga kahve deyince akla ilk gelenlerden bir tanesi. Özellikle sifon kahvesinden mutlaka denemelisiniz.

Kronotrop nerede: Kuloğlu Mahallesi, Firuzağa Cami Sokak, No 2/B, Cihangir, Beyoğlu, İstanbul

Cup of Joy

Bir kahve yudumunun ne kadar büyük mutluluklar yaratabildiğini çok iyi bilen üçüncü dalga kahvecidir kendisi. Bebek’in mis gibi havasını içinize çekerken kahveden de bir yudum almayı sakın unutmayın.

Cup of Joy nerede: Cevdetpaşa Caddesi, No: 53/5, Bebek, İstanbul

Coffeetopia

Türkiye’nin kahve dalında en bilinen markalarından bir tanesi olan Sheriff’s Coffee Factory’nin sahibi Şerif Başaran tarafından kurulan, yüksek kalite kahveyi kendine şiar eylemiş bir yerdir.

Coffeetopia nerede: 8 Bahçekapı, Hobyar Mahallesi, Eminönü, Fatih, İstanbul

moc-istanbul-kronotrop-coffeenutzz

Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar

Yalnızca kahvesiyle değil aynı zamanda kokteylleriyle de ünlüdür. Sabah kahvenizi rahatlıkla içebilirsiniz, akşam ise özel olarak hazırladıkları kokteylleri yudumlayabilirsiniz. Size afiyet olsun.

Geyik Coffee nerede: Kılıçali Paşa Mahallesi, Akarsu Caddesi, No 18, Beyoğlu, İstanbul

7GR

İstanbul’da kaplarına sığamayan ve Antalya’ya giden yegane kahvecidir 7GR. İsminin 7GR olmasının nedeni ise ideal kahve ölçüsünün 7 gram oluşundandır.

7GR nerede: Firuzağa Mahallesi, Hayriye Caddesi, No:7, Beyoğlu, İstanbul

Cup Third Wave Coffee

Beşiktaş’ta kendini bir an önce kahveye ulaştırmak isteyenlerin hayran olduğu bir mekan. Akaretler’in tadını çıkarmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Cup Third Wave Coffee nerede: Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, No 5, Beşiktaş, İstanbul

Walter’s Coffee Roastry

Son zamanların en sansasyonel üçüncü dalga kahvecilerinden bir tanesidir. Indiegogo’da başlayan hikayeleri Breaking Bad konseptiyle hayata geçti ve şanı yalnızca Türkiye’ye değil dünyaya yayıldı. Eğer gitme fırsatı bulursanız mutlaka kahvaltılarından da deneyin.

Walter’s Coffee nerede: Cafeağa Mahallesi, Bademaltı Sokak, No 21/B, Kadıköy, İstanbul

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER