İnsanın Gece Bile Canı Çeker: İstanbul’daki En İyi Tatlıcılar

0
3421

İstanbul’un sevenlerin genellikle kendilerinde sakladığı bazı nedenler vardır. Kimisi keşmekeşini sever, kimisini gece hayatını. Ama bazıları vardır ki şehrin tadını sever, tuzunu sever, tatlısını sever.

Onlardan bir tanesi olabilin, İstanbul’daki en iyi tatlıcıların hem yerini hem de imza lezzetlerini bilin diye biz de başladık yazmaya. Hem karnınız doysun, hem gözünüz doysun, hem hafta sonu gidilecek rota belli olsun diye.

Ta daaaaa! İşte karşınızda İstanbul’daki en iyi tatlıcılar!

Baylan Pastanesi

baylan-pastanesi

Tabii ki listemizin birinci sırasında Baylan ve onun en beğenilen lezzeti Kup Griye alacak. Çünkü bir yediğinizde bir daha unutamayacağınız, tarihin arka sayfalarıyla harmanlanmış çok özel tatlıları var Baylan’ın. Kadıköy’deki Baylan en bilinen ve sevilendir ancak Bebek’e bir şans vermek gerekebilir.

Baylan Pastanesi nerede: Muvakkithane Caddesi No: 9/A 34710 Kadıköy

Ali Muhiddin Hacı Bekir

ali-muhiddin-haci-bekir

Lokum denilince akla gelen ilk yerlerden bir tanesidir. Minicik dükkanlarda kocaman mutluluk verenlerden bir tanesidir. Arkalarında da öyle büyük bir tarih var ki 1777’ye dayanıyor yani ta Osmanlı’ya. Gidip çifte kavrulmuş çikolata kaplı lokumlarından yemek şart.

Ali Muhiddin Hacı Bekir nerede: Hobyar Mahallesi, Hamidiye Caddesi, No 81-83, Fatih, İstanbul

Göreme Muhallebicisi

goreme-muhallebicisi

Hafif ama çok lezzetli tatlar arayanlar için Göreme Muhallebisi tam olarak biçilmiş kaftan. Kurtuluş’ta başlayan hikayelerine Nişantaşı’nda devam ediyorlar. Tavuk göğsü ve kazandibi öylesine yumuşak ve güzel ki eve giderken de üç tane paket istemeniz pek mümkün.

Göreme Muhallebicisi nerede: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 62, Şişli, İstanbul

Savoy Pastanesi

savoy-pastanesi

En az Baylan kadar şık, Baylan kadar karizmatik ve bir o kadar da eski. Hem kahvaltı hem de tatlı seçenekleri o kadar güzel ki kendinizi içine hapsolmuş bulabilirsiniz. 1950’ye dayanan tarihiyle de insana hafif tontiş tontiş göz kırpmıyor değil hani.

Savoy nerede: Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, No 91/A, Beyoğlu, İstanbul

İnci Pastanesi

inci-pastanesi

Listenin en sansasyonel güzelidir kendisi. Bir kapandı bir açıldı, bir yıkıldı bir yıkılmadı derken yüreğimiz ağımıza geldi geldi durdu. En sonunda İnci’yi Mis Sokak’a taşıdılar ve gönülleri rahat etti. Hafif ancak çoook lezzetli bir profiterol yemek istiyorsanız kolları sıvayın, doğru yerdesiniz.

İnci Pastanesi nerede: Şehit Muhtar Mahallesi, İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul

Konak Pastanesi

konak-pastanesi

Tıpkı Baylan, Savoy ve İnci gibi Konak Pastanesi de oldukça ikonik bir pastanedir. Nişantaşı’nın en bilinen dükkanlarından birisi olan Konak, hem geleneksel hem de yenilikçi tatlıları müthiş bir lezzette yapıyor. Size ise oturup afiyetle yemek kalıyor.

Konak Pastanesi nerede: Teşvikiye Mahallesi, Vali Konağı Caddesi, No 34/1, Şişli, İstanbul

İşin içine henüz çikolatayı katmadık ancak çikolata olduğunda nerelerin listemize eklenebileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Koşarak Godiva ve J’adore gelecek, onu ise Abbas takip edecektir. :)

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER