Dünyanın En Tatlı Tatlısını Arıyoruz: İstanbul’daki En İyi Dondurmacılar

0
2175

Mevsimi yoktur dondurmanın, yaz da yenilir kış da yenilir ama en tadı en güzel yazın çıkar. Tam da havalar ısınmışken şöyle, keyif yaparak dondurma yemek ister insan. Üzerine bol bol sos döküp keyifle kaşıklamak ya da külahtan afiyetle yemek ister.

Bazen sahil kenarına taşınıp denizin esintisiyle birlikte ve hatta kahvenizle birlikte yemek istersiniz dondurmanızı, bazen sokaklarda dolaşırken. Ne zaman olursa olsun dondurma dünyanın en güzel tatlıları arasında sayılır. Seveni çoktur, sevmeyeni neredeyse yoktur.

Herkesin aşık olduğu, severek takip ettiği, beğenerek izlediği İstanbul’daki en iyi dondurmacılar dosyamızı ardına kadar aralıyoruz. Arasına da birazcık badem kırıntıları döküyoruz.

Size şimdiden afiyet olsun. Üzerine su içmeyi unutmayın ama.

Cremeria Milano

https://instagram.com/p/2ZKQgJh28d/
https://instagram.com/p/2ZKQgJh28d/

Eğer özellikle İstiklal’de bulduysanız kendinizi, mutlaka gitmeli dondurmanızı ısrarla istemelisiniz. Çünkü sizi İtalya’da hissettirebilecek nadir dondurmacılardan bir tanesi. Birbirinden farklı tatlarda dondurmaları denemek günü kurtarmanın en güzel yolu. Bailey’s’li dondurması evlere şenlik, naneli olan dondurması kendine aşık eder. Çikolatanın yoğun tadını söylemiyoruz bile.

Cremeria Milano nerede: Asmalımescit Mahallesi, Tünel Meydanı, No: 186,Beyoğlu, İstanbul

Ali Usta

https://instagram.com/p/3QwxCjSes2/
https://instagram.com/p/3QwxCjSes2/

1969 yılından bu yana özellikle Anadolu’nun en bilinen dondurmacılarından bir tanesi olmayı başaran Ali Usta, uzun kuyruklar sonrasında ulaşılabilen özel bir yer. Dondurmalarını yerken içinizin rahat etmemesi söz konusu değil çünkü hiçbirinde katkı maddesi bulunmuyor. Üstüne üstlük bir de gece 02:00’de kapanıyor. Gece gelen dondurma krizlerine birebir.

Dondurmacı Ali Usta nerede: Moda Caddesi, No: 264/A, Moda, Kadıköy, İstanbul

Girandola

https://instagram.com/p/5mM8zPp8fj/
https://instagram.com/p/5mM8zPp8fj/

Kelimenin anlamı “rüzgar gülü”. Yani efil efil estirecek harika bir karışıma ev sahipliği yapıyor. Hem Caddebostan’da hem de Arnavutköy’de var ancak daha sakin ve keyifle dondurma yemek istiyorsanız Arnavutköy’ü tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır. Her dondurması taze süt ve mevsim meyvelerinden yapılıyor, menüye yeni eklenen dondurmalar her gün insanın iştahını kabartıyor. Mutlaka denemeli.

Girandola nerede: Arnavutköy Caddesi, No:109, Arnavutköy, İstanbul

MUA

https://instagram.com/p/4qjiCJPtEy/
https://instagram.com/p/4qjiCJPtEy/

Biz de seni öpmek istiyoruz sevgili MUA, çünkü o kadar tatlısın ki öpmemek sana büyük bir haksızlık olur. İçinde yapay herhangi bir katkı maddesi de yok. Sera meyveler ya da dondurulmuş herhangi bir süsleme dahi yer almıyor. Sıcak günlerde Sarıyer’in keyfini çıkarmak için MUA’dan daha güzel bir alternatif neredeyse düşünülemez.

MUA nerede: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No:126/B, Sarıyer, İstanbul

Balkanlı Dondurmacı Kurtiş Usta

https://instagram.com/p/4CEiNmwMjO/
https://instagram.com/p/4CEiNmwMjO/

Burası sanki bir cennet, keçi sütünden yapılan ev yapımı dondurmaları var. Her sene sizi farklı bir dondurmayla karşılıyorlar. Bebe büskivili, Oreo’lu, Ferrero Rocher’li dondurmaları var. Özellikle kestane şekerli dondurmanın tadı ise bambaşka. İstanbul’da bu dondurmacıyı henüz duymamış olabilirsiniz ancak Şile’ye gittiğinizde ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız.

Balkanlı Dondurmacı Kurtiş Usta nerede: Hacı Kasım Mahallesi, Üsküdar Caddesi, Şile, İstanbul

Dondurmacı Yaşar Usta

https://instagram.com/p/2yY87JS7eh/
https://instagram.com/p/2yY87JS7eh/

Dondurmacı Yaşar Usta’nın tadı en çok evde çıkar. Biraz garip gelebilir bu söylediklerimiz ancak eve söyleyeceğiniz kocaman bir kutuyu sevdiklerinizle paylaşmanın tadı bambaşka olacaktır. 1962 yılından bu yana tam bir yaşayan efsane. 80 çeşit dondurma diyoruz, efsane olunmaz mı böyle?

Dondurmacı Yaşar Usta nerede: 4.Levent Konaklar Mahallesi, Akçam Caddeesi, NO:17/F Beşiktaş, İstanbul

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER