Sokaktaki Minik Dostlarımız İçin “Bir Kap Su” Zamanı

0
801

Nasıl ki kış geldiğinde sokaktaki minik dostlarımız için hareket etmemiz, onlara yemekler hazırlamamız gerekiyor, yazın da bir kap su bırakıp onlara hayat vermemiz gerek.

Aslında mesele bir gereklilik değil, yalnızca birlikte yaşadığımız bu evrende onların da var olduğunu bilmek, ihtiyaçlarını karşılamak ve tıpkı insanlar gibi kedi ve köpeklerin de hayatta kalmasına yardımcı olmak.

Çünkü ne olursa olsun, tüm insanlar hem birbirlerine hem de yaşam alanlarında bulunan diğer varlıklara karşı sorumludur. Bir düşünsenize, yolda çok yaşlı bir kadın gördünüz. Ellerinde ağır poşetler var. Size hiçbir şey söylemiyor ancak zor bir durumda olduğunu biliyorsunuz. Yardım etmez misiniz?

Edersiniz tabii ki. Çünkü başkalarına yardımcı olmanın erdemini ve mutluluğunu bilirsiniz. Karşılığında alacağınız bir teşekkürün ne kadar değerli olduğunun farkına varırsınız.

Şimdi bir de sıcak yaz günlerinde, etraflarında su bulamadıkları için minik birikintilerdeki suları içmeye çalışan, bu birikintilerdeki mikroplar nedeniyle hastalanan o masum sokak hayvanlarını, minik dostlarımızı düşünün.

Kış olduğunda ekmek ve sütü bir araya getirip hazırlayacağınız bir mama bile onları ne kadar çok mutlu etmişti. Evet, evet, biliyoruz. İkisi de kedi ve köpeklerin için zararlı olabilen yiyecekler ancak aç kalıp hayatlarını oracıkta vermelerinden daha iyi değil midir sizce de?

Madem yaz geldi, biz o suları lıkır lıkır hem de buz gibi içmeye başladık, o halde elimizi taşın değil bir kap su uygulamasının altına koyalım. Dünyanın en basit işlerinden bir tanesi çünkü. Yalnızca evinizde yer alan herhangi bir plastik kabın içini suyla doldurun ve kapınızın önüne bırakın.

bir-kap-su-uygulamasi

Yaşadığınız şehirde ne kadar çok bir kap su varsa o kadar çok mutlu hayvan var demektir. İşte o zaman minik dostlarımız çöplerden su içmek zorunda kalmaz, birikintiler nedeniyle hastalanmazlar. Hatta birikinti konusunda iyimser bir tablo çizdiğimizi görmüşsünüzdür. Yazın kavurucu sıcaklarında o birikintiyi bulabilmek de bir mesele.

Evdeki dostlarımızdan bir farkı yok aslında onların da, tek farkları sokakta doğmuş olmaları. Tıpkı sokaklarda yaşayan insanlar gibi. Bu yüzden o minicik yavruları da bağrımıza basmak, birebir olarak ilgilenmesek de sularını hazır edip daha kolay bir yaz süreci sağlamak elimizde.

Hassasiyet her şeydir.

Bir kap su sokak hayvanları için yeterlidir.

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER