Rom: Karayip korsanlarının içkisi…
VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 1.5/5 (2 votes cast)

Yo ho ho hoo! Biir şişee Room!“…Çocukluğunda Robert L. Stevenson‘un o ünlü “Define Adası” romanını okuyanlar bu şarkıyı hatırlayacaktır. Kimbilir belki hatırlayan da çıkmayacaktır. Kitabın konusu, karakterleri zerre kadar hafızamda kalmamış olsa da, yalnızca sarhoş bir korsanın şen narasında sesini bulan bu şarkı aklımda yer etmiş: “Yo ho ho hoo! Biir şişee Rom!“…

Rom denilen içkiyi de, belki kitaptan kalan, belki de sonradan edindiğim bir bilgiyle “dünyanın en sert içkisi” olarak bildim hep. Evet, belki en sert değil ama çok sert ve yüksek alkollü bir içki “rom“. Okyanuslara, deniz kapışmalarına, fırtına ve tayfunlara göğüs gerip, yıkılmaz kayalar gibi adamları bir iki kadehte devirip yuvarlayacak kadar sert içki…

Rom köken olarak Küba, Haiti, Jamaika gibi Karayip adalarından geliyor. Temel hammaddesi şekerkamışı. 16. yüzyılda bu adaları istila eden İspanyollar, Afrika’dan getirdikleri köleleri çalıştırarak geniş şekerkamışı plantasyonları kurmuşlar. Zamanla adaların yönetimi, o dönemin yükselen deniz gücü İngilizlerin kontrolüne geçiyor (17-18. yüzyıllar arası). Bölge, geniş bir deniz sahası ve sayısız adaya sahip olması nedeniyle kanun ve kontrolün olmadığı, dolayısı ile gözüpek korsanların cirit attığı bir yeryüzü parçasına dönüşmüş. Rom tam da bu dönemde ünlenip tanınmaya başlamış bir içki.

Rom için şeker kamışına ihtiyaç olduğunu belirtmiştik. Şeker kamışı tıpkı pancar gibi özel işlemlerden geçirilerek şeker üretilen bir bitki. Bu işlem sırasında oluşan şeker kamışı melası, fermantasyon ve damıtma işlemlerinin ardından yaklaşık %40 alkol içeren oldukça sert bir içkiye dönüşüyor. İşte korsan tayfasını anca “paklayan” rom içkisinin üretimi özetle böyle.

Romun bu kadar sert bir içki olması, onu sadece alkolle yatıp alkolle kalkan “Jack Sparrow“vari bir avuç korsanın içeceği haline getirmiş doğal olarak. Tabi zamanla mayalandırma süresini azaltarak ve farklı damıtma yöntemlerini deneyerek, “light” rom çeşitleri de elde edilmiş. Bu sayede romun etkisi hafifletilerek daha rahat içimli içkiler üretilmiş. İçim ve tat hafifledikçe hem rom içenlerin sayısı artmış hem de tüm dünyada tanınıp daha çok talep edilen bir içkiye dönüşmüş.

Rom üretimi için, şeker kamışı suyu elde edilmesi esnasında yapılan sıkma işleminden artta kalan posa kullanılır. Posa içinde kalan “melas” denilen kısımlar tekrar sulandırılıp sıkılarak koyu bir şıra elde edilir. Bu şıraya katılan aromalara ve fermantasyon (Mayalandırma) süresine bağlı olarak (3 ila 10 gün arasında) “dark” ve “light” olarak 2 tür rom üretilir. Light rom elde etmek için mayalandırma süresi az tutulur. Dark rom, daha çok klasik rom olarak tabir edilebilecek, koyu renkli, tam da korsanların içtiği türden sert bir içkidir. Tıpkı konyak gibi, içi yakılmış meşe fıçılarda dinlendirilip, koyu bir renge kavuşturulur (Renk yeteri kadar koyulmaz ise karamel katılıyor).

Light rom ise rakı gibi renksiz, su gibi şeffaf ve de alkol oranı daha az, içimi hafif bir rom türü. Çelik tanklarda uzun süre dinlendirilerek elde edilmekte. Mayalandırılıp dinlendirildikten sonra damıtılma işlemine geçilir. Değişik işlemlerle renklendirerek farklı türde light romlar da üretilmektedir. Bu light rom markalarından en bilineni ise Bacardi. Özellikle Küba üretimi markalar öne çıkmakta. Bunun dışında Cane, Coruba, Jamaica, Havana Club, Captain Morgan önemli dark ve light rom markalarından.

Rom günümüzde tek başına sek içilen bir içki olmaktan çok, sayısız kokteylin ana malzemesi olarak tüketiliyor. Tabi bu light rom için geçerli. Dark rom sert bir içki olmasına rağmen, tadı ve aroması nedeniyle sek olarak içilebilirken, light rom renksiz ve tatsız özelliğiyle daha çok kokteyl tariflerinde kullanılmakta. Özellikle ünlü kokteyl türleri için, light rom olmazsa olmaz bir içki konumunda. Bar ve gece kulüplerinin en rağbet gören içkilerinden “Mojito” bunların başında geliyor. Ayrıca, Mai Tai“, “Daiquiri“, “Zombi en bilinen rom kokteyllerinden.

Bu kadar romdan bahsetmişken, yazımızı da bir rom kokteyli tarifi ile bitirelim; Bacardi kokteyl ismi verilen bu tarif için gereken malzemeler,

  • 1 ölçü Bacardi rom
  • 3/4 ölçü Limon suyu
  • 1/4 ölçü Nar şurubu

Karıştırma bardağına doldurduğunuz malzemeyi, kırık buz parçacıklarıyla hızlıca karıştırın. Tatlandırmak için bir miktar şeker de katabilirsiniz. Dilerseniz limon dilimi ve nane yaprağıyla süsleyebilirsiniz.

Afiyetle içmeniz dileğiyle…

F. Yurtseven (Gurmerehberi.com editörü)

VN:F [1.9.22_1171]
Puan: 1.5/5 (2 votes cast)
Rom: Karayip korsanlarının içkisi..., 1.5 out of 5 based on 2 ratings

Yazılarımızı takip etmek istiyor fakat hergün sitemizi ziyaret edecek vakit bulamıyor musunuz? Haftalık e-posta bültenimize üye olarak yazıları kaçırmadan sitemizi takip edebilirsiniz.